1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. DİKKAT! Sigara Erkekleri Böyle Etkiliyor ! (Y Kromozomu Tehlikede)

DİKKAT! Sigara Erkekleri Böyle Etkiliyor ! (Y Kromozomu Tehlikede)

DİKKAT! Sigara Erkekleri Böyle Etkiliyor ! (Y Kromozomu Tehlikede)
A+A-

İsveç'teki bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre Sigara bağlımlılığının erkekleri kadınlara göre daha etkilediği ortaya çıktı. Sigara içmeyen erkeklerde y kromozomu içenlere göre çok daha fazla. Araştırmanın sonuçları SCİENCE dergisinde yayınlandı.

İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması  sigara bağımlılığının erkeklerin kan hücrelerindeki Y kromozomunu etkilediğini  ortaya koydu. 


 
Yaş, tansiyon, diyabet, alkol ve tütün kullanımı gibi birçok faktörü  değerlendiren bilim adamları, tiryaki erkeklerin kan hücrelerindeki Y  kromozomunun azalması ya da kaybının sigara içmeyenlerden çok fazla olduğunu  belirtti. 


 Bilim adamları, sigaranın bırakılmasıyla Y kromozomu seviyesinin hiç  sigara içmemiş erkeklerinkiyle aynı düzeye geldiğine dikkat çekti. 


 
Daha önceki araştırmaların Y kromozomu kaybı ile kanser riski arasında  bağlantı bulunduğunu gösterdiğini ve kadınlarda iki X, erkeklerde bir X ve bir Y  kromozomunun bulunduğunu hatırlatan bilim adamları, bu nedenle sigara  tiryakiliğinin erkekler için daha tehlikeli olduğu sonucuna varıldığını açıkladı. 
 


 Araştırmanın sonuçları "Science" dergisinde yayımlandı.  (AA)

A+A-

HABERE YORUM KAT