1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dikkat, Bakanlık İmar Planı İçin Van'ı Uyardı!

Dikkat, Bakanlık İmar Planı İçin Van'ı Uyardı!

Dikkat, Bakanlık İmar Planı İçin Vanı Uyardı!
A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van imar planları hakkında halkı fırsatçılara karşı uyararak, “Son günlerde elinde plan olduğunu söyleyerek...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van imar planları hakkında halkı fırsatçılara karşı uyararak, “Son günlerde elinde plan olduğunu söyleyerek halkımızdan para sızdırmaya çalışan bazı fırsatçıların Van’da faaliyette olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz” denildi. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Van’da yaşanan depremler sonrasında Van Belediyesi’nin talebi üzerine imzalanan protokolle imar planı çalışmalarına başlandığı hatırlatıldı. Planlama çalışmaları süresince belediyenin gerek yönetim kademesi gerekse de teknik personeli ile işbirliği içinde ortak bir çalışma yürütüldüğü ve belediyenin yazılı görüşleri alınarak planların hazırlandığı belirtildi. Açıklamada, “Planın öncelikle 1. etap olarak çevre yolu kesimi ve kale çevresi kısmı onaylanmış, onay sonrası askıya çıkarılarak değerli halkımızla paylaşılmıştır. 1. etap plana yönelik olarak halkımızdan yasal dilekçeler yoluyla bir takım itirazlar ve talepler gelmiş, bu talepler titizlikle değerlendirilerek çok büyük oranda karşılanmaya çalışılmıştır. Planın 2. etabı olan kalan kısımlarının hazırlıkları da tamamlanmış ve onay aşamasına gelmiştir. Ancak, son dönemde planın aylar öncesine ait ilk taslak halinin Bakanlığımızın bilgisi dışında bazı mühendislik firmalarının ve diğer üçüncü kişilerin eline geçtiği, bu kişilerin haksız bedellerle plan bilgilerini pazarladığı, hatta Bakanlığımızın adı kullanılarak planda istenilen değişikliklerin yaptırılabileceği vaatleriyle yüksek ücretler talep edildiği tespit edilmiştir. Vatandaşlarımızdan bu kişilere kesinlikle itibar etmemelerini, yalan vaatlerle haksız ücret talebinde bulunan bu kişiler hakkında valilik makamının ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün ivedilikle bilgilendirilmesini rica ediyoruz. Hazırlıkları tamamlanan ve çok kısa süre içerisinde onaylanacak olan Van kent bütünü imar planları onay sonrasında belediyede ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarılarak halkımızla paylaşılacaktır. Bu sebeple, değerli halkımızdan belediye ve il müdürlüğümüz ilan panoları dışındaki hiçbir plan taslağına itibar edilmemesini, askıya çıkarılacak planlara varsa itirazlarını il müdürlüğümüze veya belediyeye dilekçe yoluyla iletmelerini bekliyoruz” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT