1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Devrek'te Türk Kızılayı Tarafından İmamlara Yönelik Seminer Düzenlendi

Devrek'te Türk Kızılayı Tarafından İmamlara Yönelik Seminer Düzenlendi

Devrekte Türk Kızılayı Tarafından İmamlara  Yönelik Seminer Düzenlendi
A+A-

Devrek'te Türk Kızılayı tarafından mahalle ve köy imamlarına yönelik seminer düzenlendi. Zonguldak'ın Devrek İlçesinde Türk Kızılayı, tarafından mahalle ve köy muhtarlarına "Toplum Liderlerini Teşk

Devrek'te Türk Kızılayı tarafından mahalle ve köy imamlarına yönelik seminer düzenlendi.
Zonguldak'ın Devrek İlçesinde Türk Kızılayı, tarafından mahalle ve köy muhtarlarına "Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma Programı" adı altında bilgilendirme semineri düzenlendi. Engin Yalçınkaya Konferans Salonunda düzenlenen seminerde davetlilere, olası afetlerde zararlarını azaltmak için toplum liderleri aracılığıyla toplumda afetlere karşı hazırlıklı olmak ve zararları azaltma kültürünü oluşturmak, sosyal sorumluluk bilinci, yerelde kurumlarla işbirliği ile gönüllülük ve toplum katılımı konuları ele alındı. İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize edilen toplantı ile ilgili bilgi veren Devrek Türk Kızılay Şubesi Başkanı ve Eğitimci Zehra Ocakçıoğlu," Projenin öncelikli hedefi muhtarlar, öğretmenler, din görevlileri ve Toplum Destekli Polisleri kapsamaktadır. Toplum liderleri olarak belirlediğimiz, öğretmenler, muhtarlar, din görevlileri, Toplum Destekli Polisler ve diğer toplum liderleri afet öncesi hazırlık çalışmalarında ve afet çalışmaları esnasında vazgeçemediğimiz kişilerdir. Her biri bulundukları sosyal çevre içerisinde söz sahibi ve model olarak yönlendirici etkileri olan kişiler olduğundan yerel çalışmalarda ve tabana yayılan sürecinde en kolay ve hızlı çalışabilecek gruplar olarak görülmektedir. Bu sebeple zarar azaltma çalışmalarında mahalli örgütlenmenin önemi çok büyüktür. Bu model daha hızlı, etkin ve sürdürülebilir bir yapı sağlamaktadır" dedi.
Programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci Rahime Ateş, Eğitimci İmam-Hatip Ersin Karaoğlan ve Eğitimci Zehra Ocakçıoğlu tarafından sunumu yapılan bilgilendirme toplantısı yaklaşık iki saat sürdü. Davetli imamlara slayt eşliğinde depremlerin oluşumu anlatılırken," afet anında gözü kapalı iletişim nasıl yapılır?" adlı küçükte bir skeç gösterisi yapıldı. Toplantının ardından Ankara' da Türk Kızılayı tarafından düzenlenen ve bir hafta süreyle verilen eğitimlerde seminere katılan 29 Devrekli din görevlisine Devrek Müftüsü Mustafa Nurgün tarafından katılım sertifikası verildi.
(FE-OA-Y)

20.02.2013 13:57:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT