1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dev Santral İhalesini hangi firma kazandı

Dev Santral İhalesini hangi firma kazandı

Dev Santral İhalesini hangi firma kazandı
A+A-

Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali'nin ihalesi 2 milyar 671 milyon dolarla sonuçlandı.

Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali'nin ihalesini Çelikler-Kalyon Mola aldı. En son teklif 2 milyar 671 milyon dolar oldu. 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yaptığı ihaleye 6 grup ve konsorsiyum katıldı. 

6 YATIRIMCI KAPIŞTI

İhalede toplam 6 katılımcı yarıştı. Zarfların açılması sonucunda 1 milyar 35 milyon dolarlık en yüksek teklifle başladı.

İki santralın toplam 630 megawatt bir kurulu gücü bulunuyor.

KATILIMCI ŞİRKETLER

Park Holding, Çelikler Holding ve Kalyon Holding, Limak İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş., Elsan Elektrik Gereçleri ve IC İçtaş ve Konya Şeker ihaleye katılıyorlar.

Afşin'den sonra en büyü kurulu güç bu iki santralda, Yeniköy Santralı 27, Kemerköy Santralı ise 20 yılık. Bu santrallar 40 yıllık bir ömre sahipler. Bu yüzden bu santraller, yaşlı iki santral olarak nitelendirilebilir.

YATAĞAN İŞÇİLERİNE ’ATLI POLİS’ ÖNLEMİ

ANKARA’da Yatağan’da bulunan Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı 10 Nisan’dan bu yana Ankara’daÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) önünde bekleyen işçilerin etrafında öğleden sonra ihale yapılacağı duyumu üzerine yoğun önlem alındı. Önlemler kapsamında atlı polislerde ilk kez görev aldı. 

Muğla’da bulunan Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı 10 Nisan’dan bu yana Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) önünde ki Kurtuluş Parkında eylem yapan işçilerin, etrafında bugün öğleden sonra ihale yapılacağı duyumu üzerine  yoğun güvenlik önlemi alındı.

İŞÇİLERE KARŞI BARİYER

Çevik Kuvvet ekipleri, park içerisinde bekleyen işçilerin biraz geri çekilmesini istedi. Bunun üzerine işçiler ile polisler arasında tartışmalar yaşandı. Çevik kuvvet ekipleri daha sonra işçilerin bulunduğu alanı demir bariyerlerle çevirdi. Bazı işçiler bariyer düzenlemesine tepki gösterdi. Önlemler kapsamında çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı atlı birlikler işçilerin etrafında önlem aldı. Atlı birliklerin il görevleri olduğu belirtildi. Atlı polisler park içerisinde ve eylem yapan işçilerin etrafında bir süre dolaştı.

İHALE NEYİ KAPSIYOR? 

İhale Muğla ilinde EÜAŞ'a ait; Kemerköy Termik Santrali ile taşınmazlarını,Yeniköy Termik Santrali ile Yeniköy Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazların satış yöntemiyle; ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ile Kemerköy İskelesi ve geri sahasında bulunan taşınmazların ise işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesini kapsıyor. 

TÜRKİYE'DEKİ PAYI YÜZDE 30

İki santralin kurulu gücü 1050 megavatla Türkiye'nin toplamının yüzde 30'una denk geliyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT