1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Dev sanatçı Bülent Ersoy'dan çözüm süreci ve barış kampanyasına pozitif yaklaşım

Dev sanatçı Bülent Ersoy'dan çözüm süreci ve barış kampanyasına pozitif yaklaşım

Dev sanatçı Bülent Ersoy'dan çözüm süreci ve barış kampanyasına pozitif yaklaşım
A+A-

Popüler sanatçı ve şarkıcı Bülen Ersoy'dan barışa ve çözüm sürecine süpriz destek geldi. Ünlü yıldız şarkıcı ve oyuncu Bülen ersoy Barışabak kampanyasına önemli bir destek verdi.

Ünlü sanatçı Bülen Ersoy'dan barışa ve çözüm sürecine süpriz destek geldi. Ünlü yıldız şarkıcı ve oyuncu Bülen ersoy Barışabak kampanyasına önemli bir destek verdi. Barışabak kampanyası için meclis koridorlarında Bülen ersoy ile karşılaşıldı.


Barışa destek ve çözüm sürecine destek amaçlı kurulan BARIŞABAK adlı kampanya için meclise giden heyet Ak parti chp mhp ve hdp grupların ziyaret ettiler. Barışabak heyeti mecliste yemek yemek için gittikleri mekanda ünlü sanatçı Bülent Ersoy ile karşı karşıya geldiler. BarışaBak dosyasını inceleyen ünlü sanatçı, “İnsanların ölmemesi için” kampanyaya destek vereceğini açıkladı.

 
1.AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal
Ak partili Mahir ünal bu projenin destekçisi olacaklarını söyledi ve konuşmasına devam etti. Sivil topluma düşen rolü bu gibi sivil kampanyaların vurgulamasının Çözüm Süreci açısından öneminin değerine vurgu yaptı. bu dep projenin varlığı için kamunun desteğine ihtiyacımız olduğunu, örneğin Barış Treni projemiz için kesinlikle böyle bir desteğe ihtiyacımız olduğunu dile getirdiğimizde Ulaştırma Bakanı’na bu konuyu kendisinin ileteceğini ve büyük ihtimalle karşılanacağını söyledi. Genel olarak destek sözü aldığımız son derece olumlu ve pozirif bir görüşme yaptık.
 
2. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu
Mİlliyetçi hareket partisince Yusuf Halaçoğlu Sürecin içeriğini bilmediklerini, defalarca talep etmelerine rağmen kendilerine bilgi verilmediğini, bu yüzden içeriği belirsiz bir sürece destek vermeyeceklerini net biçimde söyledi. Süreçte yürütülen müzakerelerin içeriği hakkında bilgilendirmenin kamuoyuna açık değilse bile, gizli oturumlarda da olsa kendilerine yapılması önerisi dikkat çekiciydi. umduğumuzdan çok daha yumuşak bir üslupla “Barışı kim istemez ki? Bu çatışmalar, ölümler bitse de hepimiz gidip Munzur’un kıyısında piknik yapıp çayımızı içsek” diyerek karşıladı. Ancak MHP’nin süreç konusunda kamuoyunca bilinen kırmızı çizgilerini de sıraladı. 
 
3. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi
Cumhuriyet halk partisi kanadından ise hamzaçebi “Barışı elbette destekliyoruz” yaklaşımı Hamzaçebi’de de mevcuttu. Partilerinin hazırlayıp meclise önerge olarak sunduğu “Toplumsal Mutabakat Komisyonu ile Ortak Akıl Heyeti Kurulması Hakkında Kanun Teklifi” dosyalarını tüm heyetimize dağıttı. MHP ile aynı eleştiriyi, süreç hakkında yeterince bilgilendirilmedikleri eleştirisini o da aktardı. Sürecin daha şeffaf ve mecliste yürütülmesi gerektiğini dile getirdi. Bir önceki görüşmenin uzaması ve Hamzaçebi’nin programı sebebiyle en kısa görüşme kendisiyle gerçekleştirildi. 
 
4. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken
HDP kanadı ile yapılan görüşmelerde Baluken’in “Bu kampanya içinden bir heyetin Kandil ve İmralı’yı ziyaret etmesinin çok faydalı olacağını ve kendilerinin bunu destekleyeceklerini” söylemesi görüşmenin en ilginç yanıydı. Kampanyamız bu konuyu gündemine alıp değerlendirme kararı aldı. En sıcak ve samimi görüşmenin Sayın Baluken’le yapıldığını belirtmeliyiz. Baluken parti olarak çalışmalarımızı yakından izlediklerini, çok önemli bulduklarını ve desteklediklerini belirtti. Sivil toplumdan nihayet böyle bir sesin çıkmasının önemini vurguladı ve “Keşke sürecin başından beri buna benzer inisiyatifler var olsaydı” dedi. Diğer muhalefet partileriyle ortak eleştiri olarak sürecin daha şeffaf yürütülmesi gereğine ve kendilerinin daha fazla bilgilendirilmeye olan ihtiyaçlarına vurgu yaptı.

 


bulent-ersoy.jpg

BÜLENT ERSOY

Bülent Ersoy, 1952 yılında Malatya’da dünyaya geldi. 1960 yılına kadar Malatya’da kaldı. Daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. Esas adı Bülent Erkoç’dur. Çok küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı. Melahat Pars, Rıdvan Aytan gibi üstadlardan ve belediye konservatuarı hocalarından özel dersler aldı. İstanbul Belediye Konservatuarı'nı bitiren değerli sanatçı, aldığı akademik terbiye vasıtasıyla hem Tanrı vergisi sesini hem de müzikal tecrübelerini geliştirme fırsatı buldu.
İlk olarak 1970 yılında Üsküdar Fıstıkağacı’nda dönemin ilk aile gazinolarından birisi olan “Özlem” Aile Gazinosu'nda sahneye çıkarak sahne hayatına başladı. Fikret Torun’un Sunar Konser Bürosu olarak düzenlediği ses yarışmasına katılarak bu yarışmada birinciliği kazanmış ve 1000 lira para ödülü almıştır. Sonrasında bu gazinoda üç ay kadar assolist olarak çalışmıştır.

1971 yılında Saner Plak'tan çıkan kırkbeşlik plağı ilk albüm çalışması oldu. Bu çalışmada, güfte ve bestesi bestekâr Muzaffer Özpınar'a ait "Lüzûm Lalmadı" ve "Neye Yarar Gelişin" adlı eserleri seslendirdi. Sahneye ilk adımını 1974 yılında Büyük Maksim Müzikholleri'nde attı ve müzik dünyasına bomba gibi düştü. Ancak gerçek soy ismi Erkoç olan sanatçının soyadı Müjdat Gezen tarafından Ersoy olarak değiştirilmiştir. Bu yıllardan itibaren gerek ismi gibi "bülend-paye" sesiyle gerekse hanımefendi kişiliğiyle Türk halkının beğenisini kazandı.

Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar Ekolü'nün temsilcisi olarak başladığı sanat hayatında, akademik sanat kariyerinin de yüksek olması hasebiyle olağanüstü bir yorumcu ve büyük bir tavrın sancaktarı oldu. "Baharı Bekleyen Kumrular Gibi", "Dert Çekmeye Gidiyorum" gibi her okuduğu şarkıyla grafiği sürekli yukarı tırmandı. O yıllarda TRT'ye, musikimizin bahtsızlığından ötürü kenara itilmiş, klasik makamlarda eski ve kalıcı eserler yorumladı. Yetmişli yılların ortasında daha da ileri giderek; o günkü müzik piyasasında pop, arabesk ve fantezi vb. gibi ticari şarkılar revaçta olmasına karşın Itrî'nin "Tut-î Mucize-I Gûyan"ı gibi eserlerden oluşan koyu klasik bir uzunçalar yaptı. Bu ilk uzunçalar çalışması müzik piyasasında ki tüm hesapları altüst etti ve satış rekoru kırdı.

Ağustos 1980'de İzmir Fuarı'nda seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı. Eylül 1980'de İzmir Kordon'daki evinde bir hâkime hakaret edince tutuklanarak 45 gün hapis cezası aldı ve Buca Cezaevi'nde tutuklu kaldı.

14 Nisan 1981'de Londra'da Charring Cross Hastanesi'nde geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatıyla kadın oldu, ancak “pembe nüfus kağıdı” alması yıllar sonra, sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanı Turgut Özal'ın öncülüğünde çıkartılan bir kanun sayesinde oldu.

Bülent Ersoy’a 12 Eylül darbesi sonrası Haziran 1981'de diğer travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı getirildi. Bu dönemde kariyerine Almanya'da devam eden sanatçı orada Türk filmlerinde oynamaya devam etti, bir müddet de Avustralya'da yaşadı. 1988 yılında Türkiye’ye döndü.

Yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce konser veren Bülent Ersoy, "Düşkünüm Sana", "Yaşamak İstiyorum", "Biz Ayrılamayız" ve "Ablan Kurban Olsun Sana" gibi satış grafiği çok yüksek albümlere imza attı. 1995 tarihini taşıyan "Benim Dünya Güzellerim", S Müzik etiketiyle çıkan ilk albümü oldu. Selçuk Tekay'ın müzik yönetmenliğini, Özkan Turgay'ın aranjörlüğünü yaptığı albümde on şarkı seslendirdi. Aynı yıl janrına ve yorumuna uygun olarak "Alaturka 95" adında bir albüm yaparak Klasik Türk Musikisi'ne hizmetini de eksik etmedi. Muzaffer Özpınar'ın yönetmenliğini yaptığı albümde Hacı Arif Bey, Münir Nureddin Selçuk, Selahaddin Pınar, Kadri Şençalar, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi birçok üstâdın eserlerine yorumuyla hayat verdi. Ondört eserin yeraldığı çalışmada; "Aziz İstanbul", "Dönülmez Akşamın Ufkundayım", "Nerelerde Kaldın Ey Servi Nazım" gibi klasik eserlerin yanında "Alıverin Bağlamamı Çalayım" ve "Karam" adlı iki de anonim türküye de yer verdi.

1989 yılında Adana'da verdiği bir konser sırasında bir seyirciden gelen "Çırpınırdı Karadeniz" adlı isteği okumadığı için Hacı Tepe isimli kişi tarafından kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti.

Bülent Ersoy, bir sonraki çalışmasını 1997 yılında yayınladı. "Maazallah" ismini taşıyan albüm, piyasaya sürülmeden dahi yüksek siparişler aldı ve büyük yankı uyandırdı. Albümün hazırlık aşamasında bu sefer Halil Karaduman ve Osman İşmen'le çalışan sanatçı, popüler şarkılardan ve anonim türkülerden oluşan bir repertuar seslendirdi. Albüme ismini veren "Maazallah" adlı şarkısının video klibi ise büyük ses getirdi.Bülent Ersoy'un son albümü ise 2002 senesinde çıkardığı "Canımsın" albümüdür.

Otuz yıla yaklaşan sanat yaşamında pek çok ilke imza atan Bülent Ersoy, dünyaca ünlü yıldızların sahne aldığı salonlarda konser verdi. 1980 yılında London Palladium'da ve 1983 yılında Madison Square Garden'da sahne alan ilk Türk sanatçısı oldu. 30 Mart 1997'te ise Ümmü Gülsüm'den sonra, etnik müzik sazlarıyla Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk sanatçı oldu. Dario Moreno'dan sonra Olympia'da konser veren ilk Türk sanatçısı olan Bülent Ersoy, elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sundu.

Bugüne değin otuzun üstünde albüme imzasını atan sanatçı, Türk Müzik Tarihi'ne ismini altın harflerle yazdırdı ve klasik, alaturka şarkılar alanında gelmiş geçmiş en önemli yorumcular arasında yer aldı. Müzik yaşamı boyunca sayısız ödül aldı. Herkesin takdirini kazanan geniş entervalli ve yüksek volümlü sesi, Japonya'da ses laboratuvarlarında yapılan testler sonucu "yüzde yüz kusursuz" bulundu ve 1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru ünvanıyla ödüllendirildi.

Evlilikleri :
1. evliliği :1998 yılında Cem Adler ile evlendi, 1999 yılında boşandı.
2. evliliği : 2007 yılında Armağan Uzun ile evlendi, 2008 yılında boşandı.
Popstar Alaturka adlı şarkı yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.

Albümleri : 
1973 - Ah Tut-i Mucize Guyem
1975 - Şöhretler
1975 - Konser 1
1976 - Toprak Alsın Muradımı
1976 - Bir Tanrıyı Bir de Beni
1976 - Konser 2
1977 - Konser 3
1978 - Orkide 1
1978 - Ölmeyen Şarkılar
1979 - Orkide 2
1979 - Meyhaneci
1980 - Dolmamış Çilem
1980 - Beddua
1981 - Mahşeri Yaşıyorum
1981 - Yüz Karası
1983 - Ak Güvercin
1983 - Ne Duamsın Ne De Bedduam
1984 - Düşkünüm Sana
1985 - Yaşamak İstiyorum
1986 - Anılardan Bir Demet
1987 - Avustralya Konseri
1987 - Suskun Dünyam
1988 - Biz Ayrılamayız
1988 - Anılardan Bir Demet
1989 - Öptüm
1989 - İstiyorum
1989 - Şiirlerle Şarkılarla
1989 - Seçmeler
1989 - Bizim Hikayemiz
1991 - Bir Sen, Bir De Ben
1992 - Ablan Kurban Olsun Sana
1993 - Sefam Olsun
1995 - Benim Dünya Güzellerim
1995 - Alaturka 95
1997 - Maazallah
2000 - Alaturka 2000
2002 - Canımsın 
2011 - Aşktan Sabıkalı 

Filmleri : 
1976 - Sıralardaki Heyecan
1977 - Ölmeyen Şarkı
1978 - İşte Bizim Hikayemiz
1980 - Beddua
1981 - Yüz Karası
1984 - Acı Ekmek
1984 - Asrın Kadını
1985 - Tövbekar Kadın
1986 - Efkarlıyım Abiler
1988 - Biz Ayrılamayız
1989 - Anılar
1989 - İstiyorum

A+A-

HABERE YORUM KAT