1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Destici'den 'insan Hakları Günü' Mesajı

Destici'den 'insan Hakları Günü' Mesajı

Desticiden insan Hakları Günü Mesajı
A+A-

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Müslüman Türk milletinin ve tüm insanlığın Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, geleceğimizin daha insanca, tam demokratik, daha mutlu ve mü

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Müslüman Türk milletinin ve tüm insanlığın Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, geleceğimizin daha insanca, tam demokratik, daha mutlu ve müreffeh olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum" dedi.
BBP Genel Başkanı Destici, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 64. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Destici, 10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun Paris'te yapılan oturumunda kabul edilen 30 maddelik İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin imzalanmasında 2. Dünya Savaşı'ndan sonra devletlerin bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması konusunda birleşmesinin etkili olduğunu belirtti. Destici, bildiri maddelerine göre bütün insanların özgür, onur ve hakları yönünden eşit doğduğunu, herkesin ırk, dil, din, siyasal veya herhangi bir başka inanç, ulusal ya da toplumsal köken, varlıklılık, doğuş ya da herhangi bir başka ayrım gözetilmeksizin bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanabilmesi gerektiğine işaret etti. Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkı üzerinde sürdürdüğü baskı rejimi ve devam ettirdiği işkencelerin insan hakları ihlalleri olmasına rağmen tüm dünyanın sessizce izlediğini ifade eden Destici şunları kaydetti:
"İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 64. yılında tüm dünyada ihlaller devam ediyor. Özellikle Filistin, Doğu Türkistan, Çeçenistan ve Suriye'de gün geçtikçe baskı ve işkencelerin hoyratça işlendiği müşahede edildiği görülmektedir. Suriye'de özelikle orada yaşayan Türkmenlerin, bin yılı aşkın hakim unsur olarak yaşadıkları öz yurtlarında maruz kaldıkları asimilasyon ve baskı politikasına insan hakları bağlamında etnik temizlik olarak tarif edilecek yok etme politikası ile karşı karşıya bırakılmışlardır. Bugün Suriye sınırları içinde yaşayan 3,5 milyon Türkmen çeşitli zulüm, işkence, baskılar ve ölümlerle karşı karşıyadır. Binlerce yıllık Türk yurdu Kerkük, yeni bir Bosna-Hersek olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bildirgede, 'En başta yaşam ve özgürlük olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma, yasanın koruyuculuğundan eşit olarak yararlanma, barışçıl amaçlar için toplanma, dernek kurma, evlenme, mülk edinme, çalışma, işini seçme özgürlüğü, din, vicdan, düşünce ve anlatma özgürlüğü bildirgenin temellerini oluşturur' denildiği halde yaşanan ihlaller Müslüman Türk milleti olarak içimizi kanatmaktadır."
Destici, Büyük Birlik Partisi olarak Birleşmiş Milletler'in hazırladığı İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde yer alan Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi, İşkenceye Karşı Sözleşme, Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi altı temel insan hakkı içeren sözleşmeye uyulmasını şiddetle talep ettiklerini vurguladı. "İnsan hakları bütün ülkelerin sorunudur ve insan haklarını insanlığa yakışır şekilde gözetmek ve hayata geçirmek konusunda üstümüze düşen görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi gerektiğine inanmaktayız" diyen Destici, "Kuruluşunun 20. yılını kutlamaya hazırlanan Büyük Birlik Partisi olarak misyonumuza, geçmişimize sadık kalarak kendi coğrafyamızda ve uzak diyarlardaki mağdur ve mazlumun yanında olmaya, Cenab-ı Allah'ın yeryüzünde muhatabı olan insana hizmet etmeye, onun temel haklarından olan değerleri yaşamasında sorumluluk almaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Müslüman Türk milletinin ve tüm insanlığın Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, geleceğimizin daha insanca, tam demokratik, daha mutlu ve müreffeh olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum" ifadesini kullandı.
(PS-CC-Y)

10.12.2012 16:20:38 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT