1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara" Sempozyumu

"derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara" Sempozyumu

derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara Sempozyumu
A+A-

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen "Derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara" konulu çevre sempozyumunda Marmara Denizi'nin mevcut durumu ele alındı. Marmara Belediyeler Birliği taraf

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen "Derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara" konulu çevre sempozyumunda Marmara Denizi'nin mevcut durumu ele alındı.
Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen "Derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara" Çevre Sempozyumu Kadir Has üniversitesi Haliç Kampüsü'nde gerçekleşti. Sempozyuma Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, belediyelere bağlı su ve kanalizasyon müdürlükleri ve çok sayıda akademisyen katıldı.
Sempozyum kapsamında gerçekleştirilen, moderatörlüğünü Orta Doğu Teknik üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeys'in yaptığı birinci oturumda; İstanbul Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-deniz ve Kıyı Yönetim Dairesi Başkanı Murat Turan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Havza Yönetimi Planlama ve Daire Başkanlığı Havza Yönetim Şube Müdürü Saliha Değirmencioğlu Marmara Denizi ile ilgili verileri değerlendirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-deniz ve Kıyı Yönetim Dairesi Başkanı Murat Turan, yaptığı konuşmada, "26 tanesi lisanslandırılmış atık tesisi olmak üzere, 118 kıyı tesisinde yenileme atık hizmeti sunulmakta. Bu güzel bir rakam. Bu aynı zamanda Marmara Denizi'ndeki gemi trafiğinin ve denizcilik faaliyetlerinin ne kadar yoğun olduğunun bir göstergesidir. Gemi atık takip sistemi oluşturmuş bulunuyoruz. Bu sistemle gemilerden atılan atıkların alınmasından bertarafına kadar geçen süreyi işliyor" dedi.

"EVSEL ATIKLAR, HASTALIK YAPICI BAKTERİLERE YOL AÇIYOR"
İstanbul Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Gülşen Altuğ, denizlerdeki biyolojik verileri değerlendirdi. "Tüm dünyada atık sular denizlere boşaltılır" diyen Altuğ, "Yapılan şekle göre ortam ya korunur ya da zarar verilir. Özellikle son 10 yılda hastalık yapıcı bakteriler ortaya çıkıyor. Marmara Denizi Akdeniz ve Karadeniz arasında önemli bir su yolu. Bir bölgenin kirlilik sayısını öğrenmemiz için toplam bakteri oranını bilmemiz gerekir" diye konuştu.
Altuğ, çok sayıda evsel atıkların Marmara Denizi'nde hastalık yapıcı bakterilere neden olduğunun altını çizdi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Havza Yönetimi Planlama ve Daire Başkanlığı Havza Yönetim Şube Müdürü Saliha Değirmencioğlu da, bakanlık olarak yürüttükleri Havza Koruma Eylem Planları'ndan söz etti. "Türkiye'de 25 nehir havzası bulunmaktadır" diyen Değirmencioğlu, "Su kaynaklarının kalitesinin korunması ve geliştirilmesi kapsamında havza planlamaları geliştirmektedir. Havza başında kirliliğin önüne geçmek için takibini yapmakla sorumludur. Bakanlık koordinasyonluğu çerçevesinde su kanunları üzerinde çalışılmaktadır. Atıksu arıtma tesisi olan 47 il bulunmaktadır. Marmara Havza Koruma eylem planı Aralık 2010'da tamamlanmıştır" şeklinde konuştu.

"TÜRK BAYRAKLI GEMİ, DÜNYANIN HER YERİNDEN İZLENİYOR"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Okay Kılıç, yaptığı sunumda denizlerin güvenliği ve meydana gelen deniz kazalarında yaşanan çevresel sorunlara değindi. Kılıç, "Deniz güvenliği her geçen gün artıyor. Bütün denizlerimizde güvenliği sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Gemileri uydudan izlemek üzere takip sistemleri geliştirdik. Türk bayraklı gemileri dünyanın nesrinde olurlarsa olsunlar izliyoruz. Yılda 50 bin gemi geçişi yapılıyor. Bu sistemle gemi ve limanların daha güvenli olmaları için çalışmalar yürütüyoruz. Pilot olarak seçilen İzmit Körfez'de petrol kirliliğini radarlarla göreceğiz. Amaç deniz trafiğini kontrol altına almak. Deniz kazalarını ne kadar aza indirirsek, deniz kirliliğini de o ölçüde aza indiririz" dedi.
ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeys ise, "Tuna Nehri'nin etkisi gittikçe azalıyor. Tuna Nehri'ne sınırı olan ülkeler bir araya gelerek, kirliliği nasıl temizleyebiliriz diye bir komisyon oluşturdular. Çok ciddi çalışmalar yapıyorlar" diye konuştu.
Bu sempozyuma 3 aydır hazırlandıklarını ifade eden Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Züver Çetinkaya da, "İstedik ki bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, akademisyenler de bu işin içerisine girsin" diye konuştu.
Çetinkaya, sempozyum çerçevesinde bir kitap hazırlatarak üniversitelere ve belediyelere vereceklerini söyledi.
Sempozyumun 2'nci oturumunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Cevat Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman, Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bahattin Kuşoğlu, İstanbul Teknik üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İzzet Öztürk de birer sunum yaptı.
Sempozyum, 18 Aralık Salı gününe kadar Kadir Has Üniversitesi Haliç Kampüsü'nde devam edecek.
(HÇ-ET-ÖZ-Y)

18.12.2012 17:36:41 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT