1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Depremzedelerle Site Yönetimi Arasında Gerginlik!

Depremzedelerle Site Yönetimi Arasında Gerginlik!

Depremzedelerle Site Yönetimi Arasında Gerginlik!
A+A-

Van’ın Erciş ilçesinde AFAD tarafından TOKİ’ye yaptırılan kalıcı konutlarda ikamet eden depremzede vatandaşlar ile site yönetiminin bir araya geldiği toplantıda gerginlik yaşandı.


Erciş Kaymakamlığı Çok Amaçlı Salonu’nda yapılan toplantıda depremzede vatandaşlar ile site yönetimi bir araya geldi. Toplantıya Erciş Kaymakamı Barboros Baran, Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, kalıcı konutların yönetimini yapan yüklenici firma yetkileri ile AFAD konutlarında kalan vatandaşlar katıldı. 


Erciş Kaymakamı Barboros Baran, yönetimle alakalı sorunlar için vatandaşlar ile yönetimi bir araya getirdiklerini söyledi. Depremzede vatandaşların kaloriferde yakılan kömür fiyatlarıyla alakalı sorun ve sıkıntıları nedeniyle her gün kendilerine geldiklerini bildiren Baran, “Bu anlamda günde 50 vatandaş bize geliyor. Belediye başkanımızla, yönetimle bu konulara açıklık getirmek açısından böyle bir toplantı yapalım dedik. Sizlerin sıkıntılarını burada dinleyelim. Verdiğiniz cevaplarla onlara açıklık kazandıralım, sorunları çözelim istedik” dedi.
Site yönetimi yetkilileri ise Boğaziçi Yönetim A.Ş olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ Başkanlığı iştirakiyle bir kurum olduklarını söyledi. 3-5 kişinin bir araya gelerek oluşturmuş olduğu bir kurum olmadıklarını belirten yetkili, kömür fiyatlarıyla ilgili eleştirilere de cevap vererek şunları söyledi:


“Sizler her halükarda araştırma, kanuni hakkına sahipsiniz. İlgili kanunun 70. maddesinde derki, kat malikleri mülkün sahibidir. Burada sizler kat maliki pozisyonunda değilsiniz. Ancak, kat alıcı pozisyonundasınız. Aidat işlemi bütçesi değerli makamlarımız, idari amirlerimiz tarafından bunlar incelenerek AFAD tarafından gündeme getirilmiş hususlardır. Bu doğrultuda alınan aidat ücretleri kapsamında sadece personel giderleri yer almamaktadır. Daireniz dışında kalan ortak mahalde yer alan elektrik, su ve diğer giderleri de bunların içeriğinde. Personel gideri yüzde 58 kısmını oluşturur. Geri kalan kısmı ise daireniz dışında kalan ortak giderlerin karşılanması hususunda bunlar kaleme alınmış bir bütçededir. Bu doğrultuda sizlerin daireniz dışındaki kalan kısımlardaki, elektrik kim tarafından yapılıyor. Ben bunu size sorarım. Sizin dışınızdaki elektrik ve ortak giderler kim tarafından yatırılıyor bunu size sorarım. Buraya bin 571 ton kömür gelmişse sadece bin 321 TL toplanmışsa burada durup düşünmenizi size tavsiye ediyorum. Para alınmadan kömürü getirecek birisi varsa biz görevi bırakabiliriz. Sizler için buraya geldik, sizler için buradayız. Boğaziçi Yönetim A.Ş olarak Türkiye genelinde hizmet veren bir kuruluşuz. Bu doğrultuda sizlerin çalıp çırpma gibi bir düşünceye sahip olmadığımızı bilmeniz gerekiyor. Bizler burada geçici süreliğine hizmet edip sizlerin düzenini sağlayıp tekrardan sitenin yönetimini sizlere devredecek bir kuruluşuz. Bizler 10-15 yıl evladiyelik olarak beraber değiliz. Bizim buradaki görevimiz toplu yapılarda insanları toplu yaşama alıştırmak, benimsetmektir. Bu doğrultuda ilk yıl ikinci yıl herkes taşınacaktır. Bu yapının beli bir gideri, beli bir abonelikleri vardır. Bunların yapılması için görevde bulunuyoruz.”


Daire başına bin 835 TL tutarındaki kömür parasını çok bulduklarını söyleyen Nihat Akbaş isimli depremzede ise, “2,5 ay önce sizin k-38 büronuza geldim. Size iş bu kömürü kaça aldığınızı sorduğumda bana kömürün birim fiyatının 600 lira artı KDV ile birlikte 710 TL’ye mal ettiğinizi siz bana söylediniz. 9 ve 10. aylarda biz konutlara taşınmadan yönetim olarak bizden para talep ettiniz” dedi.


Vatandaşların yönetimi istifaya davet etmesi üzerine devreye giren Kaymakam Baran, “Sorunların çözümü için blok bazında 16 kişi bir araya gelerek kendi yönetimimizi kendimiz yapmak istiyoruz diyorsa, biz bunu Valiliğe sunalım. Şu ana kadar Boğaziçi Yönetim A.Ş’nin sunduğu hizmetleri tespit edelim. Bu sistem geçene kadar. Kim hangi tarihte geçmiş, kim ne kadar aylık ödemesi gerekiyor. Bu aidatın içinde temizlik var. Yapılmamışsa düşülebilir. Onlar düşüldükten sonra size sunulan hizmet neyse bir komisyon marifetiyle belirlenir. Bir blok günde kaç torba kömür yakar, hangi bloğun ne zaman kaloriferleri yakıldı, kaç gün yakılmadı. Onlar tespit edilir. Bir rakam çıkar Boğaziçi Yönetim A.Ş’ye ödersiniz. Ondan sonra her blok kendi yönetimimizi kendiniz yapacağız kömürümüzü kendimiz alacağız, kendi kapıcımızı kendimiz tutacağız diyorsanız, herkesin her blokta oturan 16 hak sahibinin imzasını alarak bizlere getirin. Biz toplayalım. Size Perşembe gününe kadar süre verelim. Bu dileklerinizi Belediye Başkanımızla birlikte Vali Beye iletelim. Vatandaş her türlü sorumluluğu alıyor diyelim” ifadelerini kullandı.


Yaklaşık 2 saatlik görüşmenin ardından toplantı sona erdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT