1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Depremzede Kiracılar Bu Kışı Da Konteynerlerde Geçirecek

Depremzede Kiracılar Bu Kışı Da Konteynerlerde Geçirecek

Depremzede Kiracılar Bu Kışı Da Konteynerlerde Geçirecek
A+A-

Van'daki depremzedeler, geçtiğimiz yıl meydana gelen 2 büyük depremin ardından kendileri için hızlı bir şekilde yapımı tamamlanan kalıcı konutlara yerleşirken, kiracılar ise bu kışı da konteynerlerde

Van'daki depremzedeler, geçtiğimiz yıl meydana gelen 2 büyük depremin ardından kendileri için hızlı bir şekilde yapımı tamamlanan kalıcı konutlara yerleşirken, kiracılar ise bu kışı da konteynerlerde geçirmek zorunda kalacak.
Van'da geçtiğimiz yıl 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde 7.2 ve 5.6 şiddetindeki iki büyük depremin ardından Van merkez ile Erciş ilçesinde çok sayıda bina yıkılmış, binlerce konut da ağır hasar görmüştü. Birinci depremden 39 gün sonra temelleri atılan 15 bin 341 konutun 23 Ekim'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle kuraları çekilip hak sahiplerine teslim edilmesinin ardından 34 ayrı noktaya kurulan konteyner kentler yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. Van merkez ile Erciş'teki konteynerlerin bir bölümü hak sahibi olmayan kiracıların kışı geçirmesi için kaldırılmadı.
Yetkililer, konteynerlerin büyük bölümünün taşındığını ancak vatandaşların kış aylarında mağdur olmamaları için Van ve Erciş'te oluşturulacak birkaç merkezde bunların kalacakları belirtti.
Hak sahibi olamadıkları için halen konteynerlerde kalan vatandaşlar ise depremden sonra kiraların arttığını, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın (AFAD) kendilerine de aynı şartlarda ev verilmesini beklediklerini ifade etti.
(ŞAK-MET-AŞ-Y)

10.12.2012 14:49:52 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT