1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Depremin bilançosu korkutuyor! En az 214 ölü, 1500'den fazla yaralı

Depremin bilançosu korkutuyor! En az 214 ölü, 1500'den fazla yaralı

Depremin bilançosu korkutuyor! En az 214 ölü, 1500'den fazla yaralı
A+A-

Irak'ta 7.3 büyüklüğünde deprem: En az 214 ölü 1500'den fazla yaralı... Türkiye'den de hissedildi.

Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Irak' ve İran'da ilk belirlemelere göre 214 kişi öldü, 1500'den fazla kişi de yaralandı. Deprem, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde birçok şehir ile birlikte İran, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde de hissedildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKYB) bağlı Süleymaniye kenti yakınlarında dün saat 21.18’de deprem oldu. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre;  7.3 büyüklüğündeki ve 33.9 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssü Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısı olarak belirlendi. Deprem, Irak ve Türkiye'nin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildi. Deprem İran, Suriye, İsrail, Azerbaycan ve Kuveyt’in yanı sıra Türkiye’den de hissedildi. Hakkâri, Van, Muş, Batman, Diyarbakır, Malatya ve Şırnak’ta sarsıntıyı hissedenler sokaklara çıktı.

Üç artçı sarsıntı daha meydana geldi

Süleymaniye'de meydana gelen 7.3'lük depremin ardından bölgedeki panik ederken, Richter ölçeğine göre 4.8, 4.6 ve 4.1 büyüklüğünde üç artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Irak'ta 7 kişi öldü

Depremde ilk belirlemelere göre çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Depremden sonra ilk gelen bilgilere göre Süleymaniye'de 8 köyde büyük hasar var. Irak'taki depremde en az 7 kişinin yaşamı yitirdiğini öğrenildi.

İran'da en az 207 ölü, 1500'den fazla yaralı

Depremin İran sınırında yaşanması nedeniyle ülkenin batısındaki 8 köyde hasar meydana geldi. İran Acil Durum Kurumu Sözcüsü Behnam Saidi, depremin en çok his edildiği Irak sınırındaki Kirmanşah ilinde şu ana kadar 207 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Devlet televizyonuna konuşan yetkili, en çok can kaybının 97 kişiyle Serpol Zehap ilçesinde yaşandığını duyurdu.

Ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney, yayımladığı mesajla, Silahlı Kuvvetler ve Devrim Muhafızları Ordusunu hızla enkaz kaldırma ve yaralıların nakline yardımcı olmaya çağırdı.
Deprem bölgesindeki bazı ilçelerde elektrik kesintisinin devam ettiği kaydedildi.

Kirmanşah ilinde 3 gün yas ilan edildi.

Enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. (Kaynak:cumhuriyet.com.tr)

A+A-

HABERE YORUM KAT