1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Denizcilik Eğitimi İstişare Toplantısı

Denizcilik Eğitimi İstişare Toplantısı

Denizcilik Eğitimi İstişare Toplantısı
A+A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında denizcilik alanında eğitim programı uygulayan 8 okulun olduğunu belirterek, bu sayının 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 70'e ulaştığını

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında denizcilik alanında eğitim programı uygulayan 8 okulun olduğunu belirterek, bu sayının 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 70'e ulaştığını söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakanlıkta düzenlenen 'Denizcilik Eğitimi İstişare Toplantısı'na katıldı. Avcı, yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünün ekonominin dünyaya açılmasına katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini belirterek, mesleki ve teknik ortaöğretimin sektör ihtiyaçlarıyla uyumlu olmasına büyük önem verildiğini söyledi. İstişare toplantısında, sorunların ve çözüm önerilerinin görüşüleceğini belirten Avcı, denizcilik sektörünün mesleki eğitimin karar ve yönetim aşamasında daha etkin ve katılımcı olarak yer almasını arzu ettiklerini ifade etti. Avcı, "Dünyada mal, hizmet ve sermayenin hızlı hareketliliğine paralel olarak eğitim sistemlerinin nihai amacı olan, beşeri zenginliğin hareketliliği de kaçınılmaz hale gelmiştir. Dolayısıyla yaşadığımız çağın en temel karakteristiği olan hareketliliğin ve hızın gereklerine uygun, hem küresel hem de ulusal taleplere cevap verebilecek bir istihdam stratejisi, temelinde beceri odaklı, esnek ve geçirgen bir mesleki eğitim sistemini hep birlikte gerçekleştirmeliyiz" şeklinde konuştu.

"DENİZCİLİK ALANINDA EĞİTİM PROGRAMI UYGULAYAN OKULLARDA 11 BİN 80 ÖĞRENCİ EĞİTİMİNE DEVAM EDİYOR"
Türkiye'de ortaöğretim düzeyinde yapılan 'denizcilik eğitiminin' uluslararası standartlara uygun şekilde yapılması ve denetimlere hazır olmasının büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Avcı, denizcilik sektörünün ihtiyacı olan teknik insan gücünün yetiştirilmesi için bütün imkanların seferber edildiğini dile getirdi. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında denizcilik alanında eğitim programı uygulayan 8 okulun olduğunu belirten Avcı, bu sayının 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 70 okula ulaştığını söyledi. Avcı, bu okullarda halen 11 bin 80 öğrencinin eğitime devam ettiğini bildirerek, "Bu çocuklarımızın nitelikli insan gücü olarak yetiştirilmesi denizcilik eğitiminin etkin ve verimli şekilde yapılmasıyla mümkün olacaktır" dedi.
(EY-ÖZ-Y)

08.02.2013 15:31:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT