1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan 'Kürt Ulusal Kongresi' açıklaması

Demirtaş'tan 'Kürt Ulusal Kongresi' açıklaması

Demirtaş'tan 'Kürt Ulusal Kongresi' açıklaması
A+A-

Barış ve Demokrasi Parti (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yapılması planlanan, çeşitli gerekçelerle sürekli ertelenen Kürt Ulusal Kongresi için tüm Kürt örgütlerinin fedakarlık göstermeleri gerektiğini söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Pilotbüro Temsilcisi Mele Bextiyar ve beraberindeki heyeti onuruna verilen yemeğe katılan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt Ulusal Kongresi ile ilgili açıklamalarda bulundu. BDP tarafından verilen yemeğe YNK Politbüro Temsilcisi Mele Bextiyar, YNK Ankara Temsilcisi Behruz Gelali ve YNK Polütbüro üyelerinin yanı sıra BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Türk ve çok sayıda davetli katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan BDP’li Demirtaş, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim kenti Erbil’de uzun zamandır yapılması düşünülen ve fakat bir defa ertelenen Kürt Ulusal Kongresi'ne değindi. Konferansın yapılması gerektiğini anlatan Demirtaş, “100 yıl önce halkımızın başına getirilen felaket, Kürdistan’ın parçalanması, kendi topraklarımızda çektiğimiz zulüm, bu topraklarda ana vatanımızda parya muamelesini görüyor olmamızın artık bir 100 yıl daha sürmesinin imkanı yok. Bütün Kürt hareketleri bunu temel referans olarak bir an önce konferansın gerçekleşmesi konusunda fedakarca davranmalı ve Rojava’da yaşanan devrime en görkemli şekilde sahip çıkmalılar. Bugün Cenevre’de sadece Batı Kürdistan’ın değil, bütün Kürdistan’ın geleceği tartışıldığı hareketle Cenevre’de Kürt halkının kendi kimliğiyle temsilinin her yerde en katılımcı bir şekilde sahiplenmeli” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT