1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Demirtaş'a 2 müebbet 486 yıl hapis cezası

Demirtaş'a 2 müebbet 486 yıl hapis cezası

Demirtaş'a 2 müebbet 486 yıl hapis cezası
A+A-

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından ilk olarak dosyası savcılığa gönderilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin hakkında 2 kez müebbet ve 486 yıl hapis cezası isteniyor.

Dokunulmazlıkları kaldırılarak dosyaları savcılıklara gönderilen HDP milletvekillerine yönelik yargı süreci başlıyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından ilk olarak HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu bir grup milletvekilinin dosyası Ankara Cumhuriyet Savcılığına gönderildi. 

Yargı sürecinin başlamasıyla birlikte gözler HDP milletvekillerine ilişkin yargının geliştireceği tutuma çevrildi. 93 dosyası bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bu süreçte çalıştırılmadan zamanının tamamını adliyelerde geçirmesi anlamına geliyor. Öte yandan Demirtaş hakkında toplamda 2 kez müebbet ve 486 yıl hapis cezası istenildiği öğrenildi. Ancak HDP milletvekilleri "yargılanmayı kabul etmeme, ifade vermeme" kararları sürüyor. 

Konuya ilişkin DİHA'ya konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, duruma yönelik tepkisini şu sözlerle dile getirdi: 

"Şimdi tutuklama ya da yakalama olmazsa bile bunlarla ilgili ifade vermeye kalksak bunların her biri bir gün sürse 93 gün sadece benim savcılıklarda ifade vermem lazım. Davalar açılırsa her gün benim mahkemelerde olmam lazım ki yıllarca mahkemelerde sürünmemiz demektir. Bunun için yargılamaları kabul etmediğimizi ve ifadeye gitmeyeceğimizi ifade ettik. Bu bir yargılama değil, ifade vermeyeceğiz, sorulan sorulara cevap vermeyeceğiz. Tek bir siyasi savunma metnimiz var her yerde onu okuyacağız. Savcılıkların davetlerine icabet etmeyeceğiz, istiyorlarsa bizi polis zoruyla götürmek zorundalar. Bir kez daha çağrı yapıyorum herhangi bir milletvekilimiz hakkında yakalama, zorla götürülme ya da tutuklama kararı çıkarsa halkımız kendi iradesine sahip çıkmalı. Bu o kişinin meselesi değil halkın iradesine yönelik saldırıdır. Zaten her ye de örgütlenme çalışması var. Bir çağrı beklemeksizin, halk kendi iradesine sahip çıkmalıdır." 

DİHA

A+A-

HABERE YORUM KAT

5 Yorum