1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş Van'da Binlerce Kişiyle İftar Yaptı

Demirtaş Van'da Binlerce Kişiyle İftar Yaptı

Demirtaş Van'da Binlerce Kişiyle İftar Yaptı
A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van'da düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van'da düzenlenen iftar yemeğine katıldı. İftar yemeğinde konuşan Demirtaş, "Gever, Şırnak’ta yıkım ve katliam politikalarıyla ilgili halkımız şunu bilsin ki işler bu noktaya varmasın diye elimizden geleni yaptık ama gözleri mühürlenmiş, gözü kararmış, eline tarihi bir fırsat geçmiş  gibi Kürt kentlerini yakıp yıktılar. Elinde silah olmayan insanların yaşadığı şehirler, sağlam tek bir yer kalmasın diye her şeyi yaptılar. İşte bu yüzden siz devlet olamazsınız" dedi.

Rêya Armuşê (İpekyolu) Belediyesi ve HDP Van İl Örgütü tarafından Rêya Armuşê (İpekyolu) ilçesinde bulunan Musa Anter Barış Parkı arkasında organize edilen iftar yemeğine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, HDP-DBP Van İl Eş Başkanları, HDP Van Milletvekilleri, Van Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları ve binlerce yurttaş katıldı. Burada ilk olarak konuşan Rêya Armuşê Belediyesi Eş Başkanı Veysel Keser, "Zor ve zahmetli günlerden geçiyoruz. Şehirlerimiz yıkılıyor, insanlarımız öldürülüyor. Nusaybin için, Gever için hendeği bahane edenler Van’da hendek olmadığı halde 71 kişi infaz edildi, yüzlerce kişi tutuklandı. DBP İlçe Yöneticimiz Ahmet Demirağaç katledildi. Kendisini saygıyla anıyoruz. Yüzlerce gencimiz öldürüldü. Bu kirli savaşa halk olarak geçit vermeyeceğiz. Gençlerimiz ölmesin ve akan kan dursun. Şimdi Kayyumdan söz ediyorlar. Halkımızın oylarıyla seçtiği milletvekillerine, belediyelerine saldırıyorlar. Halkımız bunu asla kabul etmeyecektir. Amaçları halkımızın umutlarını kırmaktır ama başaramayacaklar" dedi.  

3-651.jpg

'Bu kadar büyük bedeller ödeniyorsa özgürlük dolu günlere kavuşacağız'

 Daha sonra burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Allah hayrınızı, duanızı, orucunuzu kabul etsin ve barışa vesilesine olsun” diyerek halkın ramazan ayını kutladı. Kürdistan'daki kentlerin yakılıp yıkıldığını belirten Demirtaş,  “Çekilen acılar elbet sona erecek. Bu kadar büyük bedeller ödeniyorsa özgürlük dolu günlere kavuşacağız demektir.  Her birimiz yanımızdakinin elini tutalım. Değerli arkadaşlar biz sizlerle gurur duyuyoruz. Ortada bir iş varsa o işi siz yapıyorsunuz. Herkesin sadece kendini düşündüğü dünyada siz halkları düşünüyorsunuz. Bu yüzden biz sizlerle gurur duyuyoruz. Biliyorsunuz her akşam halkımızla bir şehirde iftarda bir araya geliyoruz. Geride lan 6-8 ay boyunca Cizre, Silopi, Nusaybin, Gever, Şırnak’ta yıkım ve katliam politikalarıyla ilgili halkımız şunu bilsin ki işler bu noktaya varmasın diye elimizden geleni yaptık ama gözleri mühürlenmiş, gözü kararmış, eline tarihi bir fırsat geçmiş  gibi  Kürt kentlerini yakıp yıktılar. Elinde silah olmayan insanların yaşadığı şehirler, sağlam tek bir yer kalmasın diye her şeyi yaptılar. İşte bu yüzden siz devlet olamazsınız. Buna da terörle mücadele diyerek insanların değerlerine hakaret ediyorlar. Siz böyle halka karşı zafer mi   kazanacaksınız. Bu gidişle sadece kendini rezil edersin. İnanın burada durmayacaklar. O yüzden yana yana duracağız. Yüksekova’yı, Sur’u, Cizre’yi kaderiyle baş başa bırakmayacağız. Van Belediyesi bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Yapılabilecek kampanyalarla birbirimizle dayanışacağız. O kentlerimiz mutlaka eski haline dönecek ve bu rezillere el açtırmayacak şekilde bu dönemi atlatacağız. Herkes bu konuda elinden geleni yapmalıdır” dedi.

'Cizre'yi yakmakla Antalya'yı da yaktılar'

Demirtaş havuz medyasının yalan haber yaptığını belirterek, "Ben Cizre'yi yaktığınızda Bodrum ve Antalya'yı da yakarsınız demiştim. Bu bir tehdit olarak algılandı, oysa benim demek istediğim şu Bodrum’da, Antalya’da oteller bile bomboş. Hükümet Cizre’yi yakmakla Antalya’yı, Bodrum’u yaktı. Biz bunu durdurmaya çalıştık. Sen sadece Cizre’de ki Kürdü yakmak istiyorsun ama her yeri yakıyorsun.Rusya uçağını düşürerek kabadayılık yaptılar, siyasetsizlik yaptılar. Biz onlara yanlış yapıyorsunuz dedik bizi hain ilan ettiler. Bakın şimdi Rusya’ya mektuplar yazıyorlar, Suriye ile barış istiyorlar. Oysa Suriye’yi en çok onlar karıştırdı. Zannediyorlar bütün dünyanın en uzmanı onlar. Onların etrafında ki herkes cahil. Sen seçim kazanabilirsin, ama kazanarak kaybediyorsun. Ne Mısır, ne Kürt, ne Alevi politikasında başarılı oldunuz, sorunlar daha da büyüyor. Şimdi gidin Başbakana sorun tüm bunların sorumlusu HDP diyecek. Elinde ki medya unsurlarıyla yalan üfürmeye devam ediyorlar” diye konuştu.

4-506.jpg

'Seçimle alamadıklarını gasp ederek almayı hesaplıyorlar'

Kürdistan'daki belediyelere kayyum atanması tartışmalarına değinen Demirtaş, seçimle kazanamayanların şimdi zorla gasp etmeye çalışıldığına dikkat çekti. Demirtaş, " Müffettişler Amed, Van, Ağrı’da 13aydır teftiş yapıyor. Hırsızlık yok, yolsuzluk yok ama yok bu defa da ‘Teröre yardım’ bahanesine sığınıyorlar. 400 trilyon sarayın iki yıllık elektrik,su parası. O kadar abarttılar ki. Seçimle alamadıklarını bu şekilde alacaklarını hesaplıyorlar. Buna izin vermememiz lazım. Van STK’lar, Muhtarlar çıkıp açıklama yapmalılar. Kardeşim bunları halk seçti, sen kayyum atarsan biz onu tanımayız desinler. Her yerde en güçlü şekilde sahipleneceğiz. Korku Saray’da tavan yaptı tavan, siz evinizde rahat uyuyorsunuz ama o öyle değil. Denemediği zulüm kalmadı. Her gün yalan, iftira, işkence, zulüm hepsini yaptı. Ama işte halkı yenemedi, bu yüzden karamsarlığa girmiş. Ben bu halkı nasıl yenebilirim diye yüzlerce planı var. Para var, saray var ama huzur yok. Biz zulmünün önünde boyun eğmeyeceğiz ama insanoğlu ağaçta yetişmiyor, Türkün, Kürdün evladı da ölmesin istiyoruz. Bütün acılara sahip çıkıyoruz. Barış karşılıklı bir iş. Bir taraf barışı ister de diğer taraf sessiz kalırsa barış olmaz. AKP devletin tüm imkanlarını kullanıp savaş dayatıyor" dedi.

‘Dolmabahçe'de kaldığımız yerden devam edelim'

Kürdistan'daki çatışmalı sürecin son bulması gerektiğini belirten Demirtaş, "Buyurun Dolmabahçe’de kaldığımız yerden devam edelim, bir cümleye bakar ve silahlar susar. Ama bu adam barış yapmayacak, bundan emin olun. Bütün derdi devleti tamamen ele geçirmek. Bir gecede 3326 hakim, savcı, 50 Valinin yeri değişti. Bir okulun müdürü kim olacak ona Saray karar veriyor. Elinden gelse ilkokulda ki sınıf başkanını o seçecek. Herşey kendisinin elin altında olmasını istiyor.  Hasta ruhlu bu korkuyla ülkeyi ateşe veriyor. Bu korkuyla baskıyı arttırıyor. Madem arkanda bu kadar halk desteği var, neden bu kadar korkuyorsun. Güç kaybetmemesi lazım bu yüzden baskıyı zulmü unuttararak suçlarını örtüyor. İşte bu savaşın nedeni budur. Vicdanını yitirmiş, aklını yitirmiş elinde benzin vidonu ile sürekli yakarım ha diye tehdit eden bir tipe dönüşmüş. İşte buna izin vermememiz lazım” şeklinde konuştu.

5-479.jpg

'Gever bizim için onurdur'

Devlet güçlerinin Gever'i yakıp yıktığını ancak Gever'in her zaman direneceğini belirten Demirtaş, "Dokunulmazlıklar konusuna da değinen Demirtaş şöyle konuştu: “Yüksekova’nın haline bakın bizim canımızı da alsalar işte biz bu halk için yeterli değildir. Sert adımlarla kalenin üzerine yürüyeceğiz. Başka bi şekilde düzelmez bu. Artık halkımız kendi geleceğini belirleme noktasındadır. Bu ülke özgürlüğüne kavuşacak. Bütün mücadelemiz bunun içindir.  Sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduk. Yarında Gever halkıyla iftarımızı açacağız. Gever bizim için her zaman onurdur. Ramazan ayının ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

6-313.jpg

7-128.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT

4 Yorum