1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Özerklik ilanlarıyla bir yere varılamaz

Demirtaş: Özerklik ilanlarıyla bir yere varılamaz

Demirtaş: Özerklik ilanlarıyla bir yere varılamaz
A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Kürt illerinde özyönetim (özerklik) ilanlarıyla bir yere varılamayacağını söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de dün akşam düzenlenen bir toplantıya katılan Selahattin Demirtaş, "Türkiye’de barış masasının bir an önce tekrar kurulmasını" istedi.
 
Demirtaş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla daha önce başlatılan “Barış Süreci”nde kendilerinin de hatalar yaptığını belirterek, şunları kaydetti:
 
“Barış Süreci’ne Türkiye’nin doğusunda ve batısında büyük destek vardı. Bizim hatamız barış görüşmelerini şeffaf şekilde topluma mal edememek oldu. Aynı şekilde parlamentonun da sürecin arkasında olması gerekiyordu. Barış Süreci’ni bir kişinin inisiyatifine bırakmış olmak da bir hataydı."
 
Demirtaş, “7 Haziran seçimlerinin ardından PKK neden strateji değişikliği yaptı?” sorusuna, “PKK neden strateji değiştirdi, bunu onlara sormak lazım. Biz demokratik bir partiyiz ve şiddetin her türlüsünü reddediyoruz. Hendek savaşları kamu güvenliğini tehdit etti ve şiddeti tırmandırdı. Fakat bunlar diyalogla çözülmeli. Tankla, topla tüfekle değil" yanıtını verdi.
 
Kürt illerinde “özyönetim” ilan edilmesinin partileriyle ilgili olmadığını da vurgulayan Selahattin Demirtaş, “Özerklik ilanlarıyla bir yere varılamaz” dedi.
 
Kaynak: Rudaw

A+A-

HABERE YORUM KAT