1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Karanlık günlerden çıkacağız!

Demirtaş: Karanlık günlerden çıkacağız!

Demirtaş: Karanlık günlerden çıkacağız!
A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin Diyarbakır mitingi sırasında meydana gelen patlama sonrası kendisini aradığını ancak ulaşamadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslendi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin Diyarbakır mitingi sırasında meydana gelen patlama sonrası kendisini aradığını ancak ulaşamadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslendi. Demirtaş, "Mesele ben değil mesele halktır. Hedef gösterdikleri için yalan iftira üzerine kampanya yürüttükleri için, bizi bu kadar düşmanca saldırının hedefi haline getirdikleri için halka karşı bir özür borçları var. Beni aramasınlar Türkiye halkından özür dilesinler" dedi.

 Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Sancaktepe’deki seçim çalışmalarına katılmak üzerene Diyarbakır’dan İstanbul’a geldi. Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla İstanbul’a gelen Demirtaş Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 

“Cumhurbaşkanı değil mi, gitsin Diyarbakır’a çiçek bıraksın”
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun kendisini aradığını arkadaşlarının ilettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Benim iki küçük kızım da dahil olmak üzere yüzlerce çocuğun orada ölmek üzere olduğunu gördüm. Küçük çocuklar ve bebekler gaz bombasıyla nefes alamaz hale geldiler. Benim korumalarım vücudu parçalanmış birini taşıdılar ve yolda vefat ettiğini söylediler. İlk etap da 100 yaralı bilgisi geldi ve ben çıktım sağ duyu açıklaması yaptım. Paniği büyütmemek için ne yaralı ne de ölü bilgisi verdim. Aynı saatte Cumhurbaşkanı Eskişehir’de miting de konuşuyor ve yine bize saldırıyordu. Ne bir baş sağlığı, ne bir geçmiş olsun ne de bir üzüntü beyanı vardı. Ülkenin Cumhurbaşkanı bir saat Eskişehir mitinginde konuştu ve o vahşi saldırıya dair tek bir cümle etmedi. Kendileri bana ulaşmaya çalışmış olabilir ama önemli olan bana ulaşmaya çalışmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var arasınlar onlardan özür dilesinler üzüntülerini belirtsinler. Buyursunlar Diyarbakır’a gitsinler. 77 milyonun Cumhurbaşkanı değil mi katliamın olduğu yere gitsin çiçek bıraksın. Mesele ben değil mesele halktır. Halka karşı bir özür borçları var hedef gösterdikleri için yalan iftira üzerine kampanya yürüttükleri için, bizi bu kadar düşmanca saldırının hedefi haline getirdikleri için. Bütün Türkiye’ye özür borçları var seçim sonrası kampanya boyunca kullandıkları dilden üzüntü duyduklarını ve hata yaptıklarını kabul eder ve Türkiye toplumundan özür dilesinler üzüntülerini onlara belirtsinler.”
 

“Polisler yaralıları kurtaran insanlara, çocuklara gaz sıktı”
Diyarbakır’daki saldırının asıl amacının bir kaosun Türkiye’ye yayılmasını ve bütün faturanın HDP’ye çıkartılması olduğunu ileri süren Demirtaş konuşmasında şunları söyledi:

“Saldırı sonrasında bir kaos oluşsun, HDP’liler sağı solu yaktılar diye akşam da yandaş medya üzerinden büyük bir propaganda başlasın diye hedeflediler. Hem sahnedeki sunucumuzdan yöneticimize kadar meydandaki bütün halkımıza kadar herkes sağduyulu ve disiplinli davrandı. Birde şöyle bir şey var ben bunu söylemekten sakınca görmüyorum. Benim konuşma saatim beş dakika gecikti. Konuşmalar uzayınca beş dakika arabada bekledim. Patlamalar tam konuşma yapacağım saati ayarlanmıştı. Yüzlerce çocuk bebek bebeğiyle gelen insanlar yaşlılar arasında patlatıldı. Patlama benim 30 metre uzağımdaydı. İlk patlama hafif ikincisi büyük bir patlamaydı. İkinci patlamada içinde bulunduğum araba yerinden sarsıldı. Herkes çocuklarıyla bebekleriyle gelmişti benim ailem ordaydı iki kızım, yaşlı annem babam oradaydı. Bütün halkımızı oradan çıkartırken bulunduğumuz yere gaz bombaları atıldı. İnsanlar hem yaralıları, parçalanmış ve yanmış vücutları yerden almaya toplamaya çalışıyor bir yandan da polisin attığı gazdan nefes almaya çalışıyordu. Yardım eden polisler de var fakat gaz atan su sıkan polisler de var. Biz nefes alamaz duruma geldik. Orada ölmek üzere olan insanlar var, yaralılara yardım etmek isteyen insanlar bir yandan da nefes almaya çalışıyor. Tam bir kaos hesaplandı.”

Seçimlere bir gün kala halkın vicdanlı bir karar vereceğinin altını çizen HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş şunları söyledi:

“Böyle bir ortamda seçime doğru gidiyoruz. Öncelikle Allah bunların yanına bırakmasın diyoruz yarın da inşallah halkımızın bunların yanına bırakmasın diyorum. Ya Türkiye’yi bunlar yönetecek koltuğu için bütün ülkeyi yakmayı göze alanlar yönetecek ya da bizler kardeşçe bu ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz tercih halkımızın. İnşallah halkımız vicdanlı bir karar verir. Bizim sağ duyulu davranışımız, Diyarbakır halkının parti yöneticilerimizin sağ duyulu davranışı katliamın daha büyük faturayla Türkiye halkına mal edilmesini engellemiştir.”

 

“Karanlık günlerden çıkacağız”
Sancaktepe’de düzenlenen mitingde konuşan Demirtaş, “Yarın hep birlikte Türkiye’nin bütün mahallelerinde düğün kurmaya hazır mısınız?” diye soran Demirtaş, “Karanlık günlerden çıkacağız” dedi.

“Yarın akşam seçim zaferimizi görecekler”
Diyarbakır’daki bombalı saldırıyı değerlendiren Demirtaş, “Dün Diyarbakır meydanında büyük bir katliamla, alçakça bir saldırıyla halkımız karşı karşıya kaldı. Buradan bir kez daha Diyarbakır halkının duruşunu kutluyorum. 350’den fazla yaralı arkadaşlarımız, halen 30 arkadaşımız ağır yaralı. İnşallah onlar da sağlığına kavuşacak, yarın akşam seçim zaferimizi görecekler” diye konuştu.

“Ahmet Kaya’nın okuduğu dörtlük ile Diyarbakır’a selam gönderelim” diyen Demirtaş, Kaya’nın Diyarbakır Türküsü’nün şu dizelerini söyledi:

“Üzülme sen, üzülme başını öne eğme
Gün olur kavuşuruz, dert etme Diyarbakır
Ağlama sen ağlama kanlı bezler bağlama
Bu yangın söner bir gün, ağlama Diyarbakır.
Ey fırtınalı bayır, ey mazlum Diyarbakır
Dağlarında kızıl ateş, alnımda kızıl bakır
Çiğdemler solar gibi, anneler yanar gibi
Dizlerine döküldüm, ağlama Diyarbakır”

“Öfkeyle, kızgınlıkla hareket etmeyeceğiz”
Demirtaş ,”Dün Diyarbakır’dan büyük bir provokasyonla, katliamla halkın iradesini teslim almak isteyenler orada küçük bebekten yaşlısına kadar çelik bir iradeyle karşılaştılar. Orada herkes ayaklar altında ezilsin diye provokasyona getirmeye çalıştılar” şeklinde konuştu.

Bazı gazete manşetlerini gösteren Demirtaş, Erdoğan’a seslenerek, “Sen beni arayacağına bu paçavraları çıkaranları ara…” dedi.

Demirtaş, “Öfkeyle kızgınlıkla hareket etmeyeceğiz. Vicdanla hareket edeceğiz, sandığa gideceğiz ve yarın akşam bu belalardan kurtulacağız” dedi. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT