1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Demirtaş, Avrupa Konseyi yetkilileriyle görüştü

Demirtaş, Avrupa Konseyi yetkilileriyle görüştü

Demirtaş, Avrupa Konseyi yetkilileriyle görüştü
A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve beraberindeki heyet, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi yetkilileriyle görüştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindekiler, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi yetkilileriyle bir araya geldi.

Toplantıya HDP milletvekilleri Leyla Birlik ve Hişyar Özsoy, HDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru ve HDP’nin Avrupa Konseyi nezdindeki temsilcisi Faik Yağızay’la birlikte katıldı.

Toplantıda, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve Türkiye’nin içinde bulunduğu durum konuşuldu.

İlk görüşme Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile gerçekleşti.

İkinci görüşme, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ile yapıldı.

Jagland’la yapılan görüşmede dokunulmazlıkların kaldırılması ve hükümetin HDP’ye yönelik tavrı konuşuldu.

Toplantıda, Türkiye’deki gidişatın ‘çok tehlikeli’ olduğu vurgulanarak, Avrupa Konseyi olmak üzere uluslararası toplumun Türkiye’yi sorumluluklarını hatırlatması da istendi.

Görüşmeler

Avrupa’daki temaslarını sürdüren HDP heyeti, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri de Brüksel’de önemli görüşmeler gerçekleştirmişti.

HDP heyeti, Avrupa Birliği’nin (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, AP Sol Grup Başkanı Gabriele Zimmer ve AP’nin Türkiye Raportörü Kati Piri’yle görüşmeler gerçekleştirmişti.

A+A-

HABERE YORUM KAT