1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Alayını Van'da sandığa gömeceğiz!

Demirtaş: Alayını Van'da sandığa gömeceğiz!

Demirtaş: Alayını Van'da sandığa gömeceğiz!
A+A-

Van'da merkezi seçim bürosunun açılışı için gelen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı on binlerce Vanlı karşıladı.

Van'da merkezi seçim bürosunun açılışı için gelen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı on binlerce Vanlı karşıladı. Vanlıların sel olup aktığı seçim bürosu açılışında konuşan Demirtaş, "Van 30 Mart zaferini bugün ilan etmiştir. Burada öyle bir şey yapın ki, Van'da 30 Mart günü sandıklar açıldığında bunların bahanesi kalmasın ve alayı burada sandığa gömülsün. Biz halk olarak bunu yapmak için and içtik. Seçim günü mutlaka yanınızda oy pusulası ve metre bulundurun çünkü bunların boylarının ölçüsünü alacağız" dedi. 
 

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van’da BDP’nin merkezi seçim bürosunun açılışı için geldiği günde Vanlılar sel olup yollara ve miting alanına aktı. Sabahın erken saatlerinden itibaren kent merkezi miting öncesi karnaval havası yaşanırken, binlerce kişi araçlarıyla Demirtaş’ı karşılamak için yola çıktı. Van’ın Gevaş ilçesinde binlerce kişinin yüzlerce araçlık konvoyla karşıladığı BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş  yol güzergahında Çicekli Beldesi’nde yaşayan kanaat önderleri olan ve  AKP’de yöneticilik yapmış üç kişinin BDP’ye katılmaya karar vermesinin ardından kendilerine parti rozeti taktı. Çicekli beldesindeki BDP’ye katılım büyük bir coşkuyla karşılanırken; Van’da Soydan Kavşağı’nda yapılacak kitlesel miting alanına kadar ki 30 km’lik yol güzergahı boyunca yurttaşlar PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri, PKK bayrakları ve BDP bayrakları açarak konvoyu karşıladı. Şehir merkezinde Cumhuriyet Caddesi’ni baştan sona dolduran yaklaşık 100 bin kişi büyük coşkuyla BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı karşıladı. Üzerinde ‘ Rêber Apo’re Azadî ‘ yazılan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın  posterinin miting alanında bulunan yüksek bir binaya asılmasıyla beraber alanda bulunan on binlerce kişi hep bir ağızdan “ Biji Serok Apo” sloganları attı.


Demirtaş: 30 Mart'a az kaldı, İnşallah AKP'nin boynun ölçüsünü alacağız 
Burada halka seslenen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'ın gösterdiği karşılamadan dolayı teşekkür ederek, "Van'daki bu fotoğraf ve tablodan dolayı bize laf düşmez, söz söylemek düşmez" diyerek konuşmasına başladı. Van'ın 30 Mart zaferinin tescillendiğini söyleyen Demirtaş, yaşanan depremlere rağmen Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ve arkadaşlarının başlarını hep dik tuttuğunu belirtti. Halkın desteği ile yürütülen 5 yıllık çalışmalarla başlarının dik olduğunu ifade eden Demirtaş, 30 Mart sabahında Van'daki tüm ilçe ve büyükşehirde halka layık bir çalışmayı birlikte yürüteceklerini belirtti. Halkın sahiplenmesi ile bu partinin var olduğunu aktaran Demirtaş, "Van'da depremden sonra, siyasi depremler gelişti. AKP dedi ki 'Van bizim için artık laboratuardır' AKP Van'da bir halka hizmet etmeden de oy alınabilir mi? bunun hesabını yapıyor. Depremden sonra bir de iktidar vurursa, buna rağmen acaba oy alabilir miyiz? diye düşünüyorlar. Van'da daha önce bunlar boylarının ölçüsünü almışlardı, 30 Mart'a az kaldı, İnşallah AKP'nin boynun ölçüsünü alacağız. Sizden ricam seçim yanınızda bir oy pusulası ve bir metre olsun. Çünkü 30 Mart akşamı onların boylarını ölçüceğiz. Bu halk dişiyle, tırnağıyla, emeğiyle buralara geldi. Bu halk kadını, çocuğu, genciyle direnerek bu noktaya geldi. Van Valisi Bekir Kaya içerdeyken kendine villa yapıp orada oturuyordu. Van halkının başkanını içeri atıp, halkı çadıra mahkum edenler, milyarlarca liralık villalarda oturuyordu." dedi.  


Demirtaş: Alayını Van'da sandığa gömeceğiz
Bu mevzunun sadece validen ibaret bir durum olmadığını yine Van'da bir süre önce dile getirdiğini hatırlatan Demirtaş, 'Bunların alayı böyledir dedik ve bu ortaya çıktı. Bekir Kaya'nın da evini aradılar ama çok şükür onun evinde ayakkabı kutularında milyon dolarlar çıkmadı.  Bekir Kaya içeri irip yattı ama şerefiyle, onuruyla cezaevinden çıktı. Bunların bakan çocukları yatacak ama nasıl çıktıklarını göreceğiz. Bunların halkın önüne çıkacak yüzleri kalmayacak. AKP'ye sesleniyorum, siz buraya avuç avuç para atsanız bu kalabalığı toplayamazsınız. Çünkü bu meydanda toplananlar özgürlüğe sevdalanmış, çakmak gözlü Vanlılardır. Bu halk paraya, pula, kömüre tenezzül edecek bir halk değildir" dedi. Halkın kendi özgürlüğü için and içtiğini ve bunu mutlaka alacağını söyleyen Demirtaş, sistemin her türlü zulmü uygulayarak tekçi zihniyetin AKP'nin ampulünün burada yanması için ellerinden geleni yaptığını ifade etti. Kürt halkının özgürlük için yemin ettiğini ve her halk gibi özgür yaşamanın mücadelesini verdiğini söyleyen Demirtaş, bundan sonra kimsenin bu halkı yolundan döndüremeyeceğini söyledi. 5 yıl boyunca Van'da herkese eşit hizmet etmeye çalıştıklarını aktaran Demirtaş, "BDP Kürt halkının sırtında bir kamburdur ve BDP'yi buradan sileceğiz diyen anlayışı biliyoruz. Kusara bakmasınlar sizlerin ağa babalarınız, paşa babalarınız, tankıyla, topuyla, tomasıyla geldi ama bu halk geri adım atmadı. Onların sandığa gömüleceklerinden şüpheleri yok. Ama, 'BDP bizi engelliyor' algısı yaratmaya çalışıyorlar. Öyle bir şey yapın ki, Van'da 30 Mart günü sandıklar açıldığında bunların bahanesi kalmasın. Alayı burada sandıkta gömülecek. And içtik bunu yapacağız." dedi. 


"Demokratik özerklik halk yönetimi demektir. Demokratik özerklikten namussuzlar, alçaklar, şerefsizler korksun"
Van halkını gece gündüz çalışmaya davet eden Demirtaş, ne AKP'nin nede Cemaatin bu topraklara artık duramayacağını ve halkın arasına çıkacakları yüz bulamayacaklarını söyledi. Halka çağrıda bulanan Demirtaş, "Kapınıza gelenlere yaptıkları yolsuzluk, rüşvetin hesabını sorun. 'Bu paralar burnunuzdan fitil fitil gelsin, boğazınızda kalsın inşallah' deyin. Bugünlerde birbirlerine düşman olan AKP-Cemaat 11 yıldır ne çaldılarsa birlikte çaldılar. AKP'si, Cemaati, CHP'si, MHP'si gün gelecek bu halkın karşısında hesap vereceksiniz. 30 Mart seçimleri bunun bir hamlesi ve sıçraması olacaktır. Biz 30 Mart seçimlerinden sonra Demokratik Özerkliği inşa edeceğimizi söylediğimiz için partimize saldırıyorlar. Demokratik özerlik, hırsızlık olmayacak , ayakkabı kutularında para olmayacak, bakan çocukları para çalamayacak demektir.  Demokratik özerklik halk yönetimi demektir. Demokratik özerklikten namussuzlar, alçaklar, şerefsizler korksun" dedi. Ziraat Bankası binasına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterinin asılması sırasında postere bakan Demirtaş, "Bugün bize buradan bakan Sayın Öcalan'ı artık bu halk kendi arasında görmek istiyor" demesi üzerine alanda alkış tufanı koptu. 


Demirtaş: 30 Martta bu düzen değişecek
BDP'nin eş başkanlarının gümbür gümbür geldiğini söyleyen Demirtaş, "Bizler bugün bu eş başkanları sizlere emanet ediyoruz. Biz adaylarımızı önce Allah'a sonra siz halkımıza emanet edip gideceğiz. 30 Marta kadar bu adaylarınızı böylesi güçlü sahipleneceksiniz. Emin ki, 30 Mart'ta bu düzen değişecek. Tayyip Erdoğan'da, şürekası, saz arkadaşları ve davul arkadaşları da bunun hesabını verecekler. Barış ve Demokrasi Partisi'nin barış, kardeşlik projesi bu topraklarda hayat bulacaktır" diyerek konuşmasını tamamladı. Konuşmaların ardından Ertoşi aşiretinin kanaat önderlerinden ve Başkale Eski Belediye Başkanı İskender Ertuş BDP'ye katıldı. Ertuş'un rozetini Demirtaş taktı. Burada kısa bir konuşma yapan Ertuş, tüm aşiret reislerine seslenerek BDP'ye katılmaya çağırdı. Ertoş, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü istediklerini belirtti. 

demirtas-001.JPG

demirtas-002.JPG

demirtas-003.JPG

demirtas-004.JPG

demirtas-005.JPG

demirtas-003.jpg

demirtas-002.jpg

miting.jpg

vanda.jpg

vanda-001.jpg

vanda-002.jpg

vanda-003.jpg

vanda.JPG

(Foto: Adnan Bilen)

demirtas.jpg

demirtas.JPG

demirtas-001.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT

17 Yorum