1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Deliklitaş Mağarası Sırrının Çözülmesini Bekliyor

Deliklitaş Mağarası Sırrının Çözülmesini Bekliyor

Deliklitaş Mağarası Sırrının Çözülmesini Bekliyor
A+A-

Sivas'ın Akıncılar ilçesinde bulunan Deliktaş Mağarası, sırrının çözülmesini bekliyor. Türkiye'de; Hititler, Lidyalılar, İyonlar, Urartılar, Bizanslılar, Anadolu Türk beylikleri, Büyük Selçuklular, A

Sivas'ın Akıncılar ilçesinde bulunan Deliktaş Mağarası, sırrının çözülmesini bekliyor.
Türkiye'de; Hititler, Lidyalılar, İyonlar, Urartılar, Bizanslılar, Anadolu Türk beylikleri, Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar gibi uygarlıkların birçok eser bıraktı. Sivas'ın Akıncılar ilçesi ise; Roma-Bizans İmparatorluğu'ndan sonra Türklerin 1071 yılında gelerek yerleştiği bir bölge olmuştur. Akıncılar ve köylerdeki tarihi kalıntılarla bu medeniyetlerin burada yaşadıkları kanıtlanmaktadır. Akıncılar'da bulunan Deliklitaş Mağarası da bunlardan bir tanesidir. Deliklitaş Mağarası'nın 2 metre çapında giriş deliği bulunuyor. Mağaranın 8 metre ilerisinde ise tekrar yeraltına doğru inen bir delik bulunmakta. Ancak bu delik zamanla kayaların ufalanmasıyla çok küçük hale geldi. Mağaranın bulunduğu Karadağ mevkiinde yaşayan vatandaşlar, bugüne kadar mağaraya, hiç kimsenin cesaret ederek içeriye girmediğini söyledi. Sırrını koruyan Deliklitaş Mağarası, bu sırrın çözülmesini bekliyor. Türkiye'de bulunan mağaralardan daha büyük bir mağara olduğu düşünülen Deliklitaş, kendisini turizme açacak valiliğin, Turizm ve Kültür Müdürlüğü'nün yapacağı keşif ve incelemeleri bekliyor.
Belediye Meclis Üyesi Gülpaşa Sevinç ise, yapılacak incelemeler sonrasında Sivas'ın en eski tarihi bir eseri olacağı düşünüldüğü söyledi.
(MS-TB-SK)

01.12.2012 16:24:54 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT