1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Değişken Havalar Grip Enfeksiyonunu Tetikliyor

Değişken Havalar Grip Enfeksiyonunu Tetikliyor

Değişken Havalar Grip Enfeksiyonunu Tetikliyor
A+A-

Havaların bir soğuyup, bir ısınması ile grip, soğuk algınlığı gibi salgın hastalıklar da artmaya başlandı. Kısa aralıklarla değişen hava sıcaklığının, vücudun direncini zayıflattığını ifade eden Öz

Havaların bir soğuyup, bir ısınması ile grip, soğuk algınlığı gibi salgın hastalıklar da artmaya başlandı.
Kısa aralıklarla değişen hava sıcaklığının, vücudun direncini zayıflattığını ifade eden Özel Medline Aydın Hastanesi'nden Dahiliye Uzmanı Dr. Ziya Öztürk, soğuk algınlığının neden meydana geldiği ve nasıl tedavi edildiği ile ilgili bilgilerdi. Soğuk algınlığı ve grip virüslerinin bulaşma yollarına işaret eden Dr. Ziya Öztürk, "Hastaların öksürme ve hapşırması sonucunda etrafa saçtıkları virüsün solunması, soğuk algınlığı ve grip olan hastaların eşyalarına temas edilmesi ve Hasta kişilerle tokalaşma, öpüşme ve aynı ortamda bulunma gibi yakın temas hallerinde virüsler bulaşır. Hastalığın bünyeye yerleşme süresi 24 72 saat arasında değişir. İlk belirti kuru kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Ateş normaldir veya hafif yükselebilir. Bebek ve küçük çocuklarda ateş daha yüksektir. En sık görülen belirtiler, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürüktür. Koku ve tat duygusunun azalması, kulaklarda basınç hissi ve ses kalitesindeki değişiklikler gibi durumlara da sıkça rastlanır. Belirtiler ortalama 7 gün sürer. Vakaların dörtte birinde bu süreç 2 haftaya kadar uzayabilir" dedi.
Hastalığın tedavisi ne değinen Dr. Ziya Öztürk, "Tedavi hastalık belirtilerine göre yapılmalı, eğer mümkünde istirahat edilmelidir. Soğuk algınlığına bağı komplikasyonların önlenmesinde özellikle burnun açık tutulması önemlidir. Bu nedenle burun tıkanıklığını gidermek için, doktor tavsiyesi ile spreyler veya burun damlaları kullanılmalıdır. Bol ılık sıvı içilmelidir. C vitamini içeren meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir. Halsizliği ve kırgınlığı alması için antigribal ilaçlar alınabilir. Tedavide antibiyotiklerin yeri olmadığı gibi iyileşmeyi de geciktirir. Antibiyotik ancak üzerine bakteriyel bir başka enfeksiyon eklendiğinde doktorun önerisi ile kullanılmalıdır" şeklinde konuştu.
(MB-İK)

28.01.2013 12:06:41 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT