Warning: file_put_contents(/home/wanhaber/public_html/d/cache/xWH835e4f5a5707e0ab0ea1564c606b0c16): failed to open stream: Read-only file system in /home/wanhaber/public_html/lib/CM/CM_cache.php on line 0
  1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Defne, Define Değerinde

Defne, Define Değerinde

Defne, Define Değerinde
A+A-

Defne üretimi yapan orman köylüleri ton başına 250 ila 300 TL arasında kazanç elde ediyor. Günde yaklaşık 1 buçuk 2 ton üretim yapan orman köylüleri ortalama 500 TL gelir elde ediyor. Orman köylüsünde

Defne üretimi yapan orman köylüleri ton başına 250 ila 300 TL arasında kazanç elde ediyor. Günde yaklaşık 1 buçuk 2 ton üretim yapan orman köylüleri ortalama 500 TL gelir elde ediyor. Orman köylüsünden başlayarak aracı firmadan ihracatçı firmaya kadar 6 kategoride vatandaşa gelir getirici faaliyet olan defne, son olarak vatandaşın hizmetine sunuluyor.
Ormanlık sahalarda bulunan odun ürünlerinin yanı sıra, özellikle kırsal kalkınma itibariyle değerlendirilerek yöresel ekonomiye kazandırılması gereken odun dışı orman ürünleri de ekonomiye ciddi katkılar sağlıyor. Ayrıntılı yapılacak saha ve servet envanteri sonrasında, odun dışı orman ürünlerine ait detayları kapsayan yönetim planlarının yapılması gerektiğinin öneminin anlaşıldığını kaydeden Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz, defne kesim sahasında üretime yönelik kontrol, denetim ve incelemelerde bulundu.
İncelemelerde, Türkyılmaz'ın yanı sıra Bölge Müdür Yardımcıları Yaşar Sarı ve Yusuf Şahin ile İzmit Orman İşletme Müdürlüğü ve Kefken İşletme Şefliği Teknik personeli de hazır bulundu. İncelemeler sırasında açıklamalarda bulunan Türkyılmaz, "Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde Sakarya ili, Kaynarca İlçesi dahilinde Adapazarı Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Kaynarca Orman İşletme Şefliği ile Kocaeli İli, Kandıra İlçesi dahilinde İzmit Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Akçaova, Kandıra ve Kefken Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde odun dışı orman ürünü olarak yoğun bir şekilde yayılış gösteren Akdeniz Defnesi; Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü kontrolünde yetişme ortamı itibariyle doğal olarak mevcut olup, 2012 yılından itibaren sürdürülebilir nitelikte ve potansiyeli kadar üretim yapılıp ekonomik yönden değerlendirilmesi amacıyla sağlıklı bir saha ve servet envanteri yapılarak yönetim planının hazırlanmasına öncelik verilecek Hedef Tür şeklinde belirlenmiştir" dedi.
Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Türkyılmaz, "Adapazarı işletmesi ile İzmit işletmesi, Akçaova, Kandıra, Kaynarca ve Kefken Orman İşletme Şefliği dahilinde 2004-2015 yılı aralığında amenajman planları ve bu plan haricinde kalan yerlerde de genelde 2004-2015 yılı aralığında hasılat planları doğrultusunda üretilmesi planlanmış olmasına rağmen, işletme müdürlükleri kontrol ve denetiminde yasal önceliğe sahip orman köylüleri tarafından geçmişten beri üretilen ve yıllar itibariyle birim alandan kesilmesi gereken 2-3 yaşında yaş yapraklı Defne Sürgünü miktarının yetersiz ve fiili duruma göre az olduğu yönünde tespitler yapılarak, ek planların tanzim edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır" dedi.
Türkyılmaz, bu kapsamda Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü dahilinde Odun Dışı Orman Ürünü olarak hedef tür olarak belirlenen Akdeniz Defnesi ile ilgili İzmit Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı, özellikle Kefken Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan Kocaeli İli, Kandıra İlçesi köyleri dahilinde yoğun bir şekilde Defne bulunan ormanlık sahalardan sürdürülebilirliği ve kesim tekniğinin dikkate alındığını belirterek, "Potansiyel miktarda 2-3 yaşında yaş yapraklı Defne Sürgünü üretim ve satış yapılması talebine istinaden, idaremiz mevzuatı doğrultusunda İzmit Orman İşletme Müdürlüğümüzce oluşturulan teknik heyet tarafından mahallinde yapılan saha ve servet envanteri sonucu mevcut plana göre birim alanda üretilmesi gereken miktarın 2 kat artırılması gerektiği tespit edilen ve bölge müdürlüğümüzce uygun görülen Eta artımına yönelik plan değişikliği yapılmıştır" dedi.
Türkyılmaz, aynı şekilde diğer bölgelerde de ayrıntılı envanter ve planlama yapılıncaya kadar müdürlüğün tespiti ile yöresel talep ve ihtiyaç halinde görevlendirilecek teknik heyet tarafından mahallinde belirlenecek potansiyele göre, Eta artımına yönelik plan değişikliği yapılmasının yanı sıra plan haricinde kalmış olan sahalarda da Hasılat planı yapılmasına ilişkin uygulamalara devam edileceğini belirtti.
(SC-İÇ)

09.12.2012 16:42:40 TSI


Warning: file_put_contents(/home/wanhaber/public_html/d/cache/xWH779fec6c69d757b7042eaf6d4925413c): failed to open stream: Read-only file system in /home/wanhaber/public_html/lib/CM/CM_cache.php on line 0
A+A-

HABERE YORUM KAT