1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DBP Meclis Üyesi Şahin Furat'tan Ciddi İddia

DBP Meclis Üyesi Şahin Furat'tan Ciddi İddia

DBP Meclis Üyesi Şahin Furat'tan Ciddi İddia
A+A-

Van’ın İpekyolu Belediyesi’nin DBP’li meclis üyesi Şahin Furat, Güneydoğu Anadolu bölgesinde SSPE hastalığının yaygın olmasının sebebinin 1990’lı yıllarda bölgede uygulanan bayat aşılar olduğunu ileri sürdü.

İpekyolu Belediye Meclisi’nin aralık ayı toplantısının 3. oturumu, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonunda yapıldı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir konuşma yapan engelli meclis üyesi Şahin Furat, her yıl düzenli olarak kutlanan bugünün sadece kutlamalardan ibaret kaldığını belirtti. Furat, "Engellilerin siyasi bir rantın dışında evrensel bir hal almasını istiyoruz. Yoğun olarak süren 30 yıllık savaştan geriye kalan patlayıcı maddelerden kaynaklı birçok insanımız yaralanmış ve çeşitli vücut fonksiyonlarını kaybetmiştir. Aynı zamanda toplumsal olaylarda polislerin aşırı şiddet uygulaması sonucunda insanlarda ağır yaralanmalara yol açmış ve kalıcılaşmıştır" diye konuştu.

Devletin Kürtlere yönelik sağlık alanında da bir savaş politikası yürüttüğünü öne süren Furat, "İlimizde ve ülkemizde ne yazık ki engellilere yönelik yapılan yatırımlar sadece göz boyamadır. Hükümetin her ne kadar da ‘engelliyi adam yerine koyduk’ dese de biz bunu kabul etmiyoruz. Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığının en yaygın olduğu coğrafya bu bölgedir. Bunun sebebi ise 1990’lı yıllarda savaşın en şiddetli olduğu dönemde uygulanan bayat aşılardır. Doğum sonrası hastalıkların en yoğun olduğu yine Diyarbakır, Urfa, Ağrı ve Van’daki hastaneler olmuştur. Bunlar hiçbir zaman gündeme gelmiyor. Doğum sonrası hastalıkların en yaygın olduğu bölge yine biziz" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından meclis gündemindeki konular görüşüldü.

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum