1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması

Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması

Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması
A+A-

Başbakan Davutoğlu, Meclis Başkanı Kahraman'ın laiklik açıklaması, ve yeni anayasa çalışmaları hakkında son dakika açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik ile söylediği “Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım” sözlerini değerlendiren Başbakan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

AK Parti'nin hazırladığı yeni Anayasa taslağında laiklik ilkesi vardır. Özgürlükçü bir laiklik anlayışı Anayasamızda olacaktır. Daima uzlaşmayı, mutabakatı, ortak aklı ve daima müşterek vicrdanı esas alıyoruz. Milletimizin demokrasi ve özgürlük taleplerini karşılayacak, her alanda insan onurunu esas alacağız. AK Parti 14 yıllık iktidarı boyunca birleştirici bir siyasi pratiği ortaya koymuştur. 14 yıllık yönetim pratiğimiz sayesinde Türkiye'nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olması bugün artık tartışma konusu değildir. Hazırladığımız yeni anayasada laiklik ilkesi, bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan devletin tüm gruplara eşit mesafede olduğu bir ilke olarak yer alacaktır. AK Parti bu konuda farklı arayış içinde değildir, bu konuda herhangi bir spekülasyon yapılmasını doğru bulmuyoruz. Belirlediğimiz takvim içerisinde üç aylık vaatlerimizin yüzde 100'ü yerine getirilmiştir. Yeni sloganımız şu: Söz verdik, yaptık. Bu bir başarı hikayesidir. Kimse bu hikayeyi örtemez, gizleyemez. Bu başarı hepimizindir.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

81 vilayetimizin ortak bilinci AK Parti'de tecelli etti. AK Parti nevzuhur bir parti değil; kökü mazide olan atinin bir partisidir. Milletimizin devletine, ülkesine, seçtiği siyasetçilere güveni geldi. Milletimiz ilk defa dünya standartlarında hizmet almaya başladı. Biz milletin içinden, milletle beraber, millet için siyaset yapmak için yola çıktık. Allah'a hamdolsun ki bu kadrolar iş başında. 81 vilayetimizin ruhunu, enerjisini burada temsil edildiğini görüyorum. Bu farkı unuttuğumuz an AK Parti kendini reddeder. Asla bu hataya düşmememiz, milletin gönlünden kopmamamız gerekiyor. 2002'de AK Parti'ye iktidara getiren özlemleri, ihtiyaçları unutmamız gerekiyor. Bizi farklı kılan, siyasetimizi üstün kılan bu unsurları her zaman birbirimize hatırlatmamız lazımdır. Geçtiğimiz 14 yılda AK Parti'ye yönelik pekçok operasyonlar yapıldı, kumpaslar kuruldu, parti kapatma davaları açıldı. Bugüne kadar biz hiçbirisine teslim olmadık, bundan sonra da teslim olmayız. Kurucu genel başkanımız sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde bu şer odaklarına karşı mücadele ettik. 

HER HAFTA BİR İLİMİZDE TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ YAPIYORUZ
AK Parti 14 yıldır diri ve dinamik teşkilatıyla Türkiye'nin 81 ilde aktiftir. AK Parti Türkiye'nin birliğinin adı ve adresidir. Birçok seçimlerden geldik. Başkaları başaşağı giderken Türkiye AK Parti'nin hızını almış güçlenerek devam ediyor. Seçimden sonra trend AK Parti için yükseliş trendi devam ediyor. Herkes emin olsun ki, geleceğe emniyet ve güven içinde yürüyoruz. Yüksek şuur sayesinde AK Parti 1 Kasım'dan aldığı millet desteği çok daha ileri taşıyor. AK Parti'nin toplumsal desteği her geçen gün artıyor. Tek muradı ve istikameti milleti hizmet olan bir hareketiz biz. Hamdolsun ki, ülkemizi büyük fırtınalardan kazasız belasız bugünlere getirdik. Türkiye'yi dize getirmek isteyenler, sayısız komplo ve tuzaklar kuranlar hiçbir zaman amacına ulaşamadılar, ulaşamayacaklar. Yaşanan arizi sorunların hiçbiri aşamadığımız sorunlar değil. Sorunların tümü üstesinden gelebileceğimiz sorunlardır. Ayinesi iştir kişinin rütbeye bakılmaz diyor ya Ziya Paşa, AK Parti'nin işi eser vermektir, vatandaşa hizmet vermektir. Her hafta bir ilimizde onlarca eserin toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Van'da, Adana'da, Düzce'de. İnşallah bu hafta sonu Muş'ta kardeşlerimizle beraber olacağız.

ESKİDEN KUYRUK HESABI YAPARDIK ŞİMDİ 6 DAKİKADA GEÇİYORUZ
Diğer illerimiz hiç üzülmesinler, her birinize geleceğim arkadaşlar. Diğer partiler desteği aldıktan sonra bir daha 4 sene o ili unuturlardı. Biz teşekküre geliriz, arada gönül almaya geliriz. Ama sürekli geliriz. Allah bizi milletimizden, milletimizi bizden ayırmasın. Geçen gün Osmangazi Köprüsü uzunluk açısından dünyanın dördüncü büyük asma köprüsüdür. Eskiden bir kuyruk hesabı yapar, körfezi dolaşma hesabı yapardık. Şimdi hesap falan yok, köprüye girdimizde 6 dakikada geçiş sağlanıyor. Kocaeliler üzülmesin, hem geçerken, hem dönerken İzmit'e ayrıca selam vereceğiz. İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Manisa, İzmir hepsi birbirine bağlanacaktır. İstanbul'un cumhuriyetimizin istiklal şehri İzmir'e bağlayan tarihi bir adla anılması lazımdır. Tekrar Osmangazi Köprüsü'nün hayata geçirilmesinde katkıda bulunan bütün bakanlarımıza tekrar tekrar teşekkürle anıyorum. Dev yatırımlara imza atıyoruz. Uluslararası toplantılara, zirvelere evsahipliği yapıyor milletimizi onurla, gururla temsil ediyoruz.  

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT