1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Davutoğlu'na verilen hediyeler ne oldu?

Davutoğlu'na verilen hediyeler ne oldu?

Davutoğlu'na verilen hediyeler ne oldu?
A+A-

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevi süresince kendisine ve ailesine verilen tüm hediyeleri Başbakanlık'a bırakmış.

Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet M. Yılmaz, bir süredir Ahmet Davutoğlu'nun yurt dışı gezilerinden aldığı hediyeleri köşesinden eleştirmişti. 

Davutoğlu'na "Ahmet Hoca, bu hediyeleri beyan eder diye ümit ediyordum, o da fos çıktı" diye yazmıştı. Yılmaz'ın yazısı üzerine Ahmet Davutoğlu hediyelere ilişkin açıklama yaptı.
Mehmet Y. Yılmaz'ın yazılarındaki iddiaların sert dille eleştirildiği açıklamanın detayı şöyle: 
“25 Mayıs 2016 tarihli köşe yazınızda Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık döneminde gerçekleştirdiği yurtdışı seyahatlerine ilişkin gerçeklerle bağdaşmayan iddiaları gündeme getirmiş bulunuyorsunuz.

Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Davutoğlu’nun ilişkilerine dönük temelsiz bu iddialarınızı kamuoyumuz zaten ciddiye almamaktadır. Kaldı ki köşenizde sürekli dile getirdiğiniz eleştirilerin halkımız tarafından ciddiye alınmadığının göstergesi de 14 yıldır milletimizin AK Parti’ye gösterdiği teveccühtür. 

Ancak yazınızın ardından okurlarınızın zihinlerinde soru işareti kalmaması için kendisine bugüne kadar verilen hediyelere ilişkin açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

62., 63. ve 64. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri Başbakanı olarak görev yapan Sayın Ahmet Davutoğlu’na ve aile fertlerine gerek yurtdışı, gerekse yurtiçi ziyaretlerinde takdim edilen hediyeler, bu süre zarfında fotoğraflı bir şekilde kayıt altına alınmıştır.

Verilen hediyelerin bir kısmı gelen ziyaretçilerin görebilmeleri için Çankaya Köşkü’nde sergilenmektedir.

Değerli nitelikteki diğer hediyeler, ilgili mevzuat çerçevesinde Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’nca görevlendirilen Takdir Komisyonu’nca değer tespitleri yapılarak Başbakanlık envanterine kayıt edilmiştir.

Görev süresi boyunca Sayın Başbakan’a ve aile fertlerine verilen tüm hediyeler, Başbakanlık’ta muhafaza altındadır.”

DAVUTOĞLU'NA TEŞEKKÜR
Mehmet Yılmaz, yazısına şöyle devam etti:
"Davutoğlu’na açıklaması için teşekkür ederim.
Davutoğlu, partisindeki diğer politikacıların yapmadığı bir işi yapmış ve kendisi ile aile fertlerine verilen hediyeleri kanuna uyarak beyan etmiş, değer tespiti yaptırmış ve Başbakanlık envanterine kaydettirmiş.

Kanunlara ve ahlak kurallarına uymak konusundaki bu hassasiyeti için de kendisini kutlarım."

Yazının tamamını okumak için tıklayın

A+A-

HABERE YORUM KAT