1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Danıştay, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarındaki 'başları Açık' İbaresinin Yürütmesini Durdurdu Ankara

Danıştay, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarındaki 'başları Açık' İbaresinin Yürütmesini Durdurdu Ankara

Danıştay, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarındaki başları Açık İbaresinin Yürütmesini Durdurdu  Ankara
A+A-

Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan 'başları açık' ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına oy çokluğu ile karar verdi. Danıştay 8. Dairesi, bir a

Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan 'başları açık' ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına oy çokluğu ile karar verdi.
Danıştay 8. Dairesi, bir avukatın, başörtülü olduğu gerekçesiyle kendisine avukat kimlik kartı verilmemesine ilişkin işlemin ve Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan "başları açık" ibaresinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davayı karara bağladı. Davaya bakan Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan "başları açık" ibaresinin hiyerarşik olarak bağlı bulunduğu üst normlara aykırı olduğu, söz konusu belirlemenin Anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan çalışma hak ve özgürlüğü ile din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ettiği, bu ibarenin ve buna dayalı olarak tesis esilen bireysel işlemin hukuka aykırı olduğu, dava konusu işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşacağı gerekçesiyle dava konusu işlemin ve Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan "başları açık" ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına oyçokluğu ile karar verdi.
(ZÇ-ÖZ-Y)

24.01.2013 12:28:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT