1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cumhurbaşkanından gelen sürpriz YASAK!!!

Cumhurbaşkanından gelen sürpriz YASAK!!!

Cumhurbaşkanından gelen sürpriz YASAK!!!
A+A-

Cumhurbaşkanından herkesi şaşırtan garip açıklamalar.Nükleer açıklamarıyla gözlerin odağında olan İran Cumhurbaşkanı Ruhani jamerlerin ayni sinyal bozucular için flaş kararda bulundu.Cumhurbaşkanı onayladı:Onu yapanalar yandı...

Cumhurbaşkanından herkesi şaşırtan garip açıklamalar.Nükleer açıklamarıyla gözlerin odağında olan İran Cumhurbaşkanı Ruhani jamerlerin ayni sinyal bozucular için flaş kararda bulundu.


Yaptığı açıklamalarıyla  gündeme bomba gibi düşen İran Cumhurbaşkanı Ruhaninin Sosyal Refah ve Sağlık bakanları ile Atom Enerji ve Çevre Kurumu başkanlarından, "sinyal bozucuların", tehlikeli hastalıklara yol açıp açmayacağına ilişkin kapsamlı bir araştırma yapmalarını istediğini,bildirdi.

Sinyal bozucuların "sınırı aştığında" tehlikeli ve zararlı olacağına değinen Vaizi, "Uzmanlar, başkent Tahran'ın farklı bölgelerinde parazitler(sinyal bozucular) hakkında rapor hazırlayarak daha önce de Cumhurbaşkanı Ruhani'ye sunmştu. Ancak bu parazitlerin bazıları bizim gözetimimizde değil" ifadelerini kullandı.

 

İran'da, bazı yabancı televizyon kanallarının izlenmemesi için, 2001'den itibaren uydu yayınlarını bozmak için "sinyal bozucular" kullanılıyor.

Uzmanlar ise ülkede çok sık kullanılan "sinyal bozucuların" yüksek radyasyon yayan cihazlar olduğunu, bunun da kanser riskini artırdığını savunuyor.


JAMER NEDİR?

Sinyalin taşınma şekli en sık elektromanyetik dalga olmak üzere ses, ışık (UV'ten IR'de kadar) de olabilir. Alıcının duyarlı olduğu band aralığında yüksek güçte sinyal yayınını yaparak alıcının giriş katının tüm band için baskılanmasını sağlar ve alıcıyı "sağırlaştırır". Sinyal boğucu, alıcıda seçicilik ve duyarlılık özelliklerini hedef alır. Q faktörü yüksek alıcılar, bu tür engellemelere karşı daha dirençlidirler.

Pratik uygulamaları oldukça fazladır:

Topluluk içinde kişilerin yüksek sesle radyo-tv dinlemelerini engellemek.
Sinema, konser, tiyatro gibi cep telefonlarının kullanımının uygun olmadığı ortamlarda düzeni sağlamak için.
Uzaktan kumandalı aletlerin engellenmesi.
Uzaktan kumandalı bombaların erken tetiklenmesi ya da engellenmesi.
Binanın dışında kullanılarak elektronik kalkan olarak kullanılması (iç iletişimin gizlenmesi).
Güvenlik kameralarının engellenmesi (lazer ya da elektromanyetik alan ile).
Polis hız dedektörünü engelleme.
Askeri ya da sivil radarları engelleme (Askeri ortamlarda karşı tarafın iletişimini engellemek.)
Mikrofonları engelleme (ses ile).

A+A-

HABERE YORUM KAT