1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kartal'daki enkaz alanında incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kartal'daki enkaz alanında incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kartal'daki enkaz alanında incelemelerde bulundu
A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Kartal'daki enkaz alanına geldi ve incelemelerde bulundu. Erdoğan enkaz bölgesindeki incelemelerinin ardından kısa bir açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, Kartal'da çöken binanın enkazından şimdiye kadar 17 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enkaz alanına gelerek incelemelerde bulundu. Erdoğan, "Kartal'daki bir binanın çökmesiyle ebediyete uğurladığımız kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum, enkazdan çıkan kardeşlerime Allah'tan şifa diliyorum" dedi.

"ALMAMIZ GEREKEN ÇOK DERS VAR"

Enkaz bölgesinde incelemelerinin ardından Başkan Erdoğan kısa bir açıklamada bulundu. Erdoğan "Hastanede ziyaret yapacağız, ondan sonra cenaze törenine katılacağız. Bundan alınacak çok ders var. Bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Ondan sonra atılması gereken adımları kararlı bir şekilde atacağız. Bütün çalışmalardan sonra adımlar atılacak." dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN YARALILARI ZİYARETE GELDİ

Başkan Erdoğan, enkazdan yaralı kurtulanları ziyaret için Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma hastanesine geldi. Yaralı olan 13 kişinin tedavisi sürüyor.

BAŞKAN ERDOĞAN ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ: TAYYİP ALEMDAR'A FORMA HEDİYE ETTİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, göçükten 20 saat sonra kurtarılan Azra Havva Tekgöz ve göçükten 9 saat sonra kurtarılan 9 yaşındaki Mahmut Tayyip Alemdar'ı yoğun bakımda ziyaret etti. Başkan Erdoğan, küçük Tayyip'e Trabzonspor forması hediye etti.

MİNİK HAVVA'NIN SAĞLIK DURUMU HAKKINDA BİLGİ ALDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kartal'da çöken bina enkazından yaklaşık 20 saat sonra kurtarılan Azra Havva Tekgöz'ü yoğun bakımda ziyaret etti. Başkan Erdoğan, minik Havva'nın sağlık durumu hakkında bilgi aldıktan sonra yoğun bakımda tedavisi süren Tayyip Alemdar'ı ziyaret etti.

HASTANE ÇIKIŞI ERDOĞAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

"Özellikle bu bina yapımlarında kullanılması gereken malzemeler konusu zemin etütleri ve bunlara dikkat edilmeden yapılan inşaatlarda yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var. Dikey mimarı yatay mimari... Deniz kumu ile kullanılan inşaatlarda, iskan olmadan yapılan yerleşimler, yani ranta yönelik kaçak yapılan binalarda çok ciddi sıkıntılar yaşadık. 3 kata müsaade edildiği halde, 8 kat inşaat yapılmış. Şu anda 17 kaybımız var, 14 yaralımız var. Durumlarının iyi olduğunu gördük. 2 tane yoğun bakımda olan kardeşimiz var onları da ziyaret edeceğiz. Ardından cenaze törenine katılacağız. Buralarda yerel yönetimlerin üzerinde çok büyük sorumluluk var. Hep söylediğimiz şeyler var, aman yatay mimariye dikkat edelim, zemin etütleri çok önemli. Bundan sonraki süreçte iktidarımızın kentsel dönüşüm tezine milletçe sahip çıkmamız lazım."

BÖLGEDEKİ BİNALAR TEK TEK İNCELENİYOR

Başkan Erdoğan "Çöken binanın sadece yanındaki değil, civardaki bütün binalar tek tek inceleniyor. Açık söylüyorum net söylüyorum buralarda oturulması uygun değildir kanaati oluştuğunda kentsel dönüşüm uygulanacaktır. Bundan sonra ne biz ağlayalım ne başkası ağlasın." dedi. (AA)

A+A-

HABERE YORUM KAT