1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cumhurbaşkanı Aliyev TANAP'ı onayladı

Cumhurbaşkanı Aliyev TANAP'ı onayladı

Cumhurbaşkanı Aliyev TANAPı onayladı
A+A-

BAKÜ - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı(TANAP) ile ilgili, Azerbaycan Milli Meclis'inden geçen kanunları onayladı.Onaylanan kanunlar, Azerbaycan doğal g

BAKÜ - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı(TANAP) ile ilgili, Azerbaycan Milli Meclis'inden geçen kanunları onayladı.
Onaylanan kanunlar, Azerbaycan doğal gazının Türkiye'ye satışı ve Anadolu üzerinden Avrupa'ya nakli için inşası planlanan doğal gaz boru hattını kapsıyor.
Türkiye'ye doğal gazın müstakil bir hatla taşınması ve satışı ile ilgili anlaşma 25 Ekim 2011 tarihinde İzmir'de imzalanmıştı. TANAP ile Avrupa'ya doğal gaz nakli konusundaki anlaşma ise bu yıl 26 Haziran'da imzalanmıştı.
Beş yıl içinde gerçekleşmesi öngörülen proje 7 milyar dolara mal olacak. Dört aşamada gerçekleştirilecek projenin ilk aşaması 2018 yılında sona erecek. 2020 yılında hattın kapasitesi yılda 16 milyar metreküpe, 2023 yılında 23 milyar metreküpe, 2026 yılında ise 31 milyar metreküpe ulaştırılacak. İlk dönemde TANAP hattı ile nakil edilecek 16 milyar metreküp doğal gazının 10 milyar metreküp Avrupa'ya, 6 milyar metreküp ise Türkiye'ye satılacak.
TANAP projesinde SOCAR yüzde 80, Türkiye'nin "BOTAŞ" ve TPAO şirketleri ise yüzde 20 paya sahipler.
CİHAN

A+A-

HABERE YORUM KAT