1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın İlk Telekomünikasyon Uydusunun Yörüngeye Fırlatılmasını Canlı İzledi

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın İlk Telekomünikasyon Uydusunun Yörüngeye Fırlatılmasını Canlı İzledi

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycanın İlk Telekomünikasyon Uydusunun Yörüngeye Fırlatılmasını Canlı İzledi
A+A-

Azerbaycan'ın ilk telekomünikasyon uydusu "Azerspace" yörüngeye başarıyla ulaştı. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, uydusunun yörüngeye fırlatılmasını canlı izledi. Azerbaycan'ın ilk telekomünikasyon uydu

Azerbaycan'ın ilk telekomünikasyon uydusu "Azerspace" yörüngeye başarıyla ulaştı. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, uydusunun yörüngeye fırlatılmasını canlı izledi.
Azerbaycan'ın ilk telekomünikasyon uydusu olan "Azerspace/Africasat-1" Fransa'nın "Ariane 5 ECA" roketiyle saat 02:11'de fırlatma işlemi başladı. Uydu 35 dakika sonra yörüngesine otururken Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyev, bu süreci canlı izledi.
Uydu yörüngesine oturduktan sonra konuşan Aliyev, "Bu gün ülkemiz için önemli ve tarihi bir gün. Bugün Azerbaycan'ın ilk telekomünikasyon uydusu yörüngeye çıkarıldı. Bu tarihi olay vesilesiyle tüm Azerbaycan halkını en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Aliyev, yeni uyduların yörüngeye çıkarılması projelerinin aktif bir biçimde yürütüldüğünü ve iki uydunun daha 2015 ve 2016 yıllarında fırlatılacağını belirterek şunları ekledi:
"BİT sektörünün geliştirilmesi bizim için müreffeh bir geleceğin ön koşuludur. BİT sektörü hem bilgi ve zeka, hem de bir iş sektörüdür. Bir kez daha halkımızı bu tarihi başarı vesilesiyle kutluyorum. 8 Şubat 2013 günü artık Azerbaycan tarihinin sayfalarına yazıldı."
"Azerspace/Africasat-1" uydusu Guyana Uzay Merkezi'nden fırlatıldı. 46 derece Doğu boylamına yerleştirilen uydu Azerbaycan, Orta Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerine telekomünikasyon hizmetleri verecek. Uydunun kapasitesinin yüzde 20'si Azerbaycan'ın kendi ihtiyaçları için kullanılacak. Geriye kalan yüzde 80'lik kapasite ise diğer ülkelere satılacak. Ağırlığı 3,2 ton olan Azerspace-1 uydusu, ABD'nin Orbital şirketi tarafından üretildi.
(CC-YHY-D)

08.02.2013 19:13:00 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT