1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Cübbeli Ahmet Hoca Muğla'ya Geldi

Cübbeli Ahmet Hoca Muğla'ya Geldi

Cübbeli Ahmet Hoca Muğlaya Geldi
A+A-

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, hafta sonu geldiği Muğla'da Kurşunlu, Şeyh Camileri ve Şahidi türbesini ziyaret etti. Muğla'ya ilk gelişi olduğunu belirten Cübbeli Ahmet Hoca; "Bi

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, hafta sonu geldiği Muğla'da Kurşunlu, Şeyh Camileri ve Şahidi türbesini ziyaret etti. Muğla'ya ilk gelişi olduğunu belirten Cübbeli Ahmet Hoca; "Bizler evliyalarımızı ve erenlerimizin kabirlerini ziyaret ediyoruz. 25 yıl önce Muğla'dan geçmiştim ama gezme şansım olmamıştı. Bu güne kısmetmiş. Şahidi türbesini ziyaret ettik. Onlar için dualar ettik. Allah kabul etsin" dedi.
Cübbeli Ahmet Hoca'nın ziyaret ettiği Şahidi dede Muğla'da 1470 yılında doğdu. Şahidi İbrahim Dede, çocukluğunu Muğla'da geçirmiş, ilk eğitimini de burada almıştır. On sekiz yaşına kadar memleketinde, daha sonra Bursa ve İstanbul'da çeşitli ilimleri tahsil edip ilimde yetiştikten sonra, Afyonkarahisar'da Sultan Divanı'nın sohbetlerine katıldı. Bu sırada tasavvufi açıdan kendisini geliştirdi. Daha sonraları Muğla Mevlevihanesi'nde şeyhlik yapmıştır. Yine Muğla'da 1550'de vefat etmiştir ve Muğla Mevlevihânesi'deki dergâhında babası Hüdai'nin yanına defnedildi. Mezarı bugün Muğla'da Camikebir Mahallesi'ndeki Şahidi Camii'nin bahçesinde bulunmaktadır ve türbe halindeki mezar pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
(BT-KY-Y)

03.02.2013 13:06:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT