1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çözüm Süreci Van'a Yaradı

Çözüm Süreci Van'a Yaradı

Çözüm Süreci Van'a Yaradı
A+A-

AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, "Çözüm süreciyle birlikte Van’dan alınan teşvik belgeleri için ön görülen sabit yatırım tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında arttı’’ dedi.


İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Milletvekili Fatih Çiftçi, çözüm sürecinin Doğu ve Güneydoğu'ya olan yatırımı kat kat arttırdığını, Türkiye genelinde 12 bin 39 kişiye istihdam sağlayacak 4 milyar 616 milyon lira sabit yatırım tutarındaki 358 adet projenin hayata geçirilmesi için Ekonomi Bakanlığı’nın nisan döneminde teşvik belgesi verdiğini söyledi.

Çözüm sürecinin teşvik sistemi yatırım ve istihdama önemli katkı yaptığını ve bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye devam ettiğini ifade eden Fatih Çiftçi, Van’da AK Parti iktidarları döneminde gerçekleştirilen ekonomik dönüşümün, bölge kaynaklarının verimli kullanımına, barış ve güven ortamının kalıcılığına da destek sağladığını, geçen yıl Van’a 46 yatırım teşvik belgesi verildiğini ve belge verilen projelerin sabit yatırım tutarının 343 milyon lirayı bulduğunu kaydetti. Çiftçi, ‘‘Bölgenin mevcut potansiyeli ve bölgeye verilen teşvikler, yeni yatırımcıları çekeceği gibi mevcut yatırımcıların da yatırım miktarını artıracaktır. Buna bağlı olarak bölgenin zenginlikleri ülke ekonomisinin kalkınmasında kilit rol oynayacaktır. Açıkça bölgeye yapılacak olan yatırımların artışı, beraberinde göç sorununa çözüm olacak ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltacaktır. Sadece nisan ayına ait Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi’nde Van ilimize 18 milyon 712 bin lira tutarında bir teşvik yatırımı öngörülmüştür. Van’da nisan ayına ait alınan teşvik belgeleri için ön görülen sabit yatırım tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmıştır’’ dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT