1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çorlu Belediye Başkanı Baysan'dan Uğur Mumcu'yu Anma Mesajı

Çorlu Belediye Başkanı Baysan'dan Uğur Mumcu'yu Anma Mesajı

Çorlu Belediye Başkanı Baysandan Uğur Mumcuyu Anma Mesajı
A+A-

Gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun ölümünün 20. yıldönümü dolayısıyla Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan bir mesaj yayımladı. Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'yu ölümünün 20. yıl dönümünde anıyoruz diyen Başka

Gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun ölümünün 20. yıldönümü dolayısıyla Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan bir mesaj yayımladı.
Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'yu ölümünün 20. yıl dönümünde anıyoruz diyen Başkan Baysan: "24 Ocak 1993 tarihinde kanlı eller elim bir bombalı saldırı sonucunda onu aramızdan aldılar. Onu katleden karanlık eller sadece Uğur Mumcu'nun şahsını değil, onun savunduğu değerleri, toplumla paylaştığı düşünceleri ve daha nice aydınlarımızın aydınlanma ülküsünü hedef almışlardır. Çünkü Uğur Mumcu, araştıran, sorgulayan, okurlarına her daim hayata ve dünyaya farklı bir pencereden bakmayı öğreten bir aydındı. Bizler de güne onun gazetedeki yazılarını okuma başlardık" dedi.
Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'nun savunduğu düşüncelerin bazılarını paylaşmak isterim diyen Baysan: "Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenen bir suçtur. Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz. Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğilimde ise, o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur. Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda "mezar taşı" gibi susmamasıdır. Kemalizm benim yaşam şeklimdir. Türk vatandaşı; İsviçre Medeni Kanunu'na göre evlenen, İtalyan Ceza Yasasına göre cezalandırılan, Alman Ceza Mahkemeleri usulü yasasına göre yargılanan, Fransız İdare Hukukuna göre idare edilen ve İslam Hukukuna göre gömülen kişidir. Bu sözleri söyleyen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, karanlık odakların hedefi haline geldi. Onu öldürerek düşüncelerini, fikirlerini ve ideallerini de yok edeceklerini sandılar. Aradan geçen 20 yıl bize bir kez daha göstermiştir ki, Uğur Mumcu eserleriyle hala aramızda yaşamaktadır. Ancak onun aracına bomba koyanların ve azmettirenlerin kim olduğunun tespit edilememiş olmasıdır. Bunu yapanlar her kim olursa olsun, şiddet ve nefretle kınıyoruz. Onu katledenler her zaman lanetle anılacak ve tarihin karanlık sayfalarındaki yerini alacaktır" diye konuştu.
Baysan sözlerini şöyle sürdürdü: "Kimi ölüler bize ne kadar yakın, Yaşayanların birçoğu ne kadar da ölü" diyen Uğur Mumcu, tıpkı bu sözlerinde olduğu gibi sanki yaşıyormuşçasına aramızdadır. Onu hain bir terör eylemiyle katledenler ise bizim nazarımızda ölüdür. Sözlerimi Uğur Mumcu'nun bir başka sözüyle bitirmek istiyorum: "Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi. Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi."
(SŞ)

23.01.2013 19:24:29 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT