1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çomü Ab'ye Girdi

Çomü Ab'ye Girdi

Çomü Abye Girdi
A+A-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Bologna süreci uyum çalışmalarını büyük ölçüde tamamlarken, Avrupa Birliği tarafından diploma eki etiketi "diploma supplement label" ile ödüllendirildi. ÇOM

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Bologna süreci uyum çalışmalarını büyük ölçüde tamamlarken, Avrupa Birliği tarafından diploma eki etiketi "diploma supplement label" ile ödüllendirildi. ÇOMÜ diplomalarının AB ülkeleri tarafından tanınırlığı bu ek ile resmiyete kavuşmuş oldu.
ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, "Geçen yıl öğretim üyeleri ve yöneticiler olarak çok çalıştık. Diploma ekine başvurduk. Bu etiketle çok önemli mesafe kat ettik. Biz bu işe başladığımız zaman Avrupa Birliği uzmanları, Ulusal Ajans uzmanları 'Böyle bir başvuruda bulunmayın, alt yapınız sıfır' dediler. Diğer yönetimlerde buna hiç önem verilmemiş, Bologna sürecine hiç giriş yapılmamış, bu yüzden tamamen sıfır bir alt yapı söz konusuydu. 'Hiçbir şey yapamazsınız. Zoru göğüslemek isterseniz başvurun' dediler. Avrupa genelinde sadece 73 üniversiteye verilmiş bir belgedir. Avrupa standartlarına bakıldığında bu çok iyi bir rakam ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin başarısını gözler önüne seriyor. Bununla ilgili bize YÖK başkanından bir teşekkür yazısı geldi. Biz yurtdışında öğrencilerimizin öğrenim görmelerini istiyoruz. Mezuniyet diplomalarının Avrupa'da tanınırlığını sağlamak istiyoruz. Ayrıca diploma eki etiketini oraya koyduğumuz için uluslararası anlamda çok daha fazla öğrenci gelmek isteyecek. Yurt dışından öğrenci almak istiyoruz. Halihazırda dört yüz civarında yabancı uyruklu öğrencimiz var. Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
(CA-GD-MŞ)

11.02.2013 11:59:56 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT