1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Çok ciddi bir mücadele gerekecek"

"Çok ciddi bir mücadele gerekecek"

"Çok ciddi bir mücadele gerekecek"
A+A-

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyondaki tablonun arzuladıkları tablo olmadığını belirterek, "2016'da çok ciddi bir mücadele gerekecek, başarılabilir" dedi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV Para yayınında Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım'ın sorularını yanıtladı.

Şimşek şunları söyledi: "Aralık ayı çok yoğun geçti, yoğun bir ayı geride bıraktık. Şimdi gündem reform. Enflasyondaki tablo arzuladığımız bir tablo değil. Enflasyon tablosu çok iyi değil. Gıda fiyatlarındaki katılık devam ediyor. Ciddi bir reform gerekiyor. Genel performansta enflasyon, karnemizin nispeten düşük olduğu bir alan. Enflasyonda 2016'da çok ciddi bir mücadele gerekecek, başarılabilir. 2016'da en öncelikli makro sorunlardan biri enflasyonla mücadele olacak. Asgari ücretin reel olarak yüzde 20 artmış olması da ciddi bir handikap, bunun enflasyona yansımaları olabilir. Asgari ücret artışının maliyetlere yansıması yüzde 1.8-2.8 arasında olabilir, firmalar bunun maliyetini tamamen yansıtmayabilir. Yapılan çalışmalar asgari ücretin enflasyona etkisinin yüzde 1.1-2.2 arasında olabileceğini gösteriyor. Asgari ücrette artışın etkisinin sınırlı kalması için çalışmalarımız sürecek.

Son dönemde jeopolitik gerginlikler had safhada. Rusya ile yaşanan sorunun ardından öngörülerimizin dışında bir gelişme olmadı, baz senaryomuzda etki 3,1 milyar dolardı, bunda bir değişiklik yok. Net etkinin halen çok sınırlı kalacağı kanaatindeyim.

Cari açığı olumlu etkileyen faktörler var. Biz reformlarla, AB süreciyle kaynak çekmeye başlarsak, TL'nin güçlenmesi her zaman ihtimal dahilinde ama tahminde bulunmuyorum. Büyümede küresel şartlara göre oldukça iyiyiz. Türkiye yüzde 3,5-4 aralığında büyümüş olacak. Büyüme bu yıl rahat bir şekilde yüzde 4'ün üzerinde ve yüzde 4,5'i bulabilir.

Kamuda yılı sıfır açıkla kapattık, bu istisnai bir durum. Cari açıkta daralma var, geçen seneki rakam 31-32 milyar dolar civarına iner. Cari açıkta daralma 2016'da da devam eder ve yüzde 4'lere kadar ineriz.

İşsizlik oranı yüksek seyrediyor, bu da işgücü piyasasının dinamiklerinden kaynaklanıyor. 800 bin kişiye iş bulmamıza rağmen işsizlik oranı inmiyor. Bütçede disiplini koruduk ama yatırımlar lehine bir miktar alan açtık. Türkiye'nin yatırımları güçlü tutması gerekir, bütün vaatlerin yansıtılmasıyla dahi bütçe açığı düşük, mali disiplinin devam ettiği bir yıl olacak.

Önümüzdeki birkaç ay içinde reformları hayata geçireceğiz ve Türkiye diğer ülkelerden pozitif ayrışabilir. Ben inanıyorum ki imkansızı başaracağız. Reform yapmak çok zordur. Başaracağımıza inanıyorum. Türkiye'nin yeni nesil reformlara ihtiyacı var. Ya güçlü bir reform yapacağız, ya da Türkiye yerinde sayacak.

Basel 3 nedeniyle kredi arzında bir kısıtlama olmaz. Basel 3'e uyumlu olup olmadığımıza yönelik denetleme yapıldı, Mart'ta açıklanacak rapor büyük ihtimalle olumlu olacak.

BES'te devlet katkısı devam edecek. Bireysel emeklilikte devlet desteğini kesmeye yönelik bir çalışmamız yok. BES'te otomatik katılımı sağlayacak bir sistem düşünüyoruz.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT