1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CÖDER'li öğrenciler Meşaleli Yürüyüş Düzenledi

CÖDER'li öğrenciler Meşaleli Yürüyüş Düzenledi

CÖDER'li öğrenciler Meşaleli Yürüyüş Düzenledi
A+A-

Hakkari Colemerk Öğrenci Derneği (CÖDER) üyesi öğrenciler Halepçe Katliamı'nın 26. yıl dönümü nedeniyle meşaleli yürüyüş düzenledi.


Altay Caddesi üzerinde toplanan CÖDER üyelerine kalabalık bir grup destek verdi. Ellerinde meşaleler bulunan, Halepçe katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kalabalık sık sık “Şehit namırın, "Susma sustukça sıra sana gelecek", şeklinde sloganlar attılar. Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önüne geçen kalabalık, Halepçe katliamında yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Burada bir açıklama yapan CÖDER Üyesi Vedat Mengüç, 26 yıl önce diktatör Saddam rejimi tarafından Güney Kürdistan’nın Halepçe kentini kimyasal silahlarla ve bombardıman resmi kayıtlara göre 5 bin, gayri kayıtlara göre 16 bin Kürt’ün yaşamını yitirdiğini söyledi. 


Mengüç, “Dünya Kürtlere karşı yapılan bu katliamlara sessiz kalmıştır. Halepçe katliamı Ortadoğu coğrafyasında yaklaşık 40 milyon Kürdün kimliksizleştirilmesi, statüsüzleştirilmesi politikalarının sonucudur. Halepçe katılmanı sadece diktatör Saddam ya da onun faşist uygulayıcısı olan kimyasal Ali ile izzah etmek olası katliam girişimlerinin önünü almamak demektir. Daha Roboski de katledilen 34 Kürt köylüsünün acısı tazeliğini korumaktadır. Roboski katliamına istihbarat hatası, diyenler bugün Halepçe için döktükleri timsah gözyaşlarına inanmamızı istiyorlar” şeklinde konuştu. 

Kalabalık basın açıklaması sonrası sessiz bir şekilde dağıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT