1. HABERLER

  2. Çocukların Televizyon İzlemesi

Çocukların Televizyon İzlemesi

Çocukların Televizyon İzlemesi
A+A-

İki üç yaş yaş gurubu çocukların televizyon ve bilgisayarın karşısında fazla kalmalarının konuşmayı geciktirdiği belirtildi. Bartın Devlet Hastanesinde görevli Psikolog Doktor Seda Kaya Altıntaş ve P

İki üç yaş yaş gurubu çocukların televizyon ve bilgisayarın karşısında fazla kalmalarının konuşmayı geciktirdiği belirtildi.
Bartın Devlet Hastanesinde görevli Psikolog Doktor Seda Kaya Altıntaş ve Psikolog Emine Atalay, 2-3 yaş çocukların ve okul çağındaki çocukların televizyon ve bilgisayardan ne kadar etkilendiğini açıkladı.
Psikolog Dr. Seda Kaya Altıntaş, televizyonun öğretici özelliklerinin yanı sıra yardımcı özelliğine de dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu yüzden çocukların ve yetişkinler için iyi bir araç haline gelebiliyor. Fakat televizyon öğretici olduğu kadar tehlikeli. Yetişkinler için ve en önemlisi çocuklar için daha temkinli olunması gerekiyor. Bu yüzden televizyonun kontrollü kullanılması gerekmektedir. Özellikle 3 yaşından küçüklerin televizyon izlemesine başlanmaması gerekiyor. Çünkü 1-2 yaş grubu çocuklar için bilgi ve gelişim yaşları için önemli bir dönemdir. Üç yaş sonrasında bu sürecin kontrollü olması gerekmektedir."
Televizyon ve bilgisayarın zararlı etkilerine değinen Altıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle şiddet davranışlarının öğrenilebilmesi için ilk bilgi kaynağıdır. Televizyon, bilgisayar ve görsel basın çocuklar ve gençler için ilk bilgi kaynağı oluyor. Kontrollü kullanılması bu konular açısında önemli. Şiddet gören çocuklar televizyonda da, şiddet izledikleri zaman bunu normalleştiriyorlar. Sonuç itibari ile şiddeti kendileri de çözüm aracı olarak kullanıyor. Özellikle 1-2 yaş civarında çocuk konuşmaya başlamış olması nedeniyle televizyonla karşılaştığında konuşmasını geciktirebiliyor. Sınırlama konulmazsa çok fazla zaman geçirmesine neden olabilir. İletişiminin ilerlemesine neden olur. Kilo alması ve yakından bakıldığında gözlerinde bozukluk meydana gelir. Bunlar için yetişkinlerin iyi bir şekilde plan yapması gerekiyor. Örneğin, kurallar getirilmelidir. Sadece televizyon değil bazı kuralları öğrenene kadar kurallar devam etmelidir. Çocuğa yaptıkları davranışlar karşısında zararları ve yararları anlatılmalı. Her gün yarım saat izin verilebilir. Belli programları izlemesi söylenebilir. Tabi bunları yaparken ebeveynler de yanında bulunacak faydalı olan kanalları onlara anlatacaktır. İzledikten sonra ne yapılacağı konusunda bilgi verilmelidir. Örneğin, izlenen bir programdan sonra çocuğa neler anladığı ile ilgili soru sorulursa daha faydalı bir hale gelebilir."

BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON ÇOCUKLARI ETKİLİYOR
Psikolog Doktor Emine Atalay ise, ailelerin çocukları ile bir araya gelerek ne kadar bilgisayar, televizyon ve dışarıda ne kadar oyun oynayacağı ile ilgili karar vermeleri gerektiğini söyledi. Bu kararı verirken ödül, ceza yöntemlerinden herhangi biri kullanılabileceğini anlatan Atalay, sözlerine şöyle devam etti: "Çocuğunuz bir saat televizyon izlemiş ise, bir saatte kitap okumalıdır. O gün yapması gereken ödevlerini yapmamış ise, bilgisayardan ve televizyondan tamamen kesmemek şartı ile zamanı yarıya indirilebilir. O gün içerisinde ödevini yapmamış ise, bir saat olan televizyon hakkı yarım saate indirilebilir. Aynı zamanda bilgisayar ve televizyonun konumu çocukların onlardan nasıl etkilendiği konusunda çok önemli. Örneğin, bilgisayar çocuğun göreceği bir konumda ise, aile onun ne yaptığını göremez, dolayısıyla çocuk kendine ait bir özgürlük alanını kullanmış olur."
Ailenin bilgisayarın ekranını herkesin görebileceği bir yere yerleştirmesi gerektiğini anlatan Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: "O zaman çocuğunun ne yaptığını kontrol edebilir, hangi sitelere girdiğini görür ve bunlardan zarar mı yarar mı gördüğünü bilir. Bilgisayar ve televizyonlarda gösterilen aktivitelerde eğer şiddet içeriği fazla ise, çocuk bunlardan etkilenerek bunlardan bir çözüm yolu aramaya başlar. Televizyonda izlediği programda birbirlerini döven iki kişi gördüğünde, kendisi de sınıfta arkadaşını dövmeye kalkışır. Saatlerin kısıtlanması, izlenen programın içeriği aile tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Çocuğun kararı ile birlikte aile kararı ortak olmalıdır. Herkes ev içerisinde bu kurala uymalıdır."
(DK-SA-HO-Y)

20.01.2013 10:35:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT