1. HABERLER

  2. Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi
A+A-

Dişhekimi Semih Ekici, çocuklarda süt dişlerinin korunması gerektiğini söyledi. Son dönemlerde çocukların süt dişleri ile ilgili konularda büyük sıkıntı yaşandığını, anne ve babaların süt dişleri konu

Dişhekimi Semih Ekici, çocuklarda süt dişlerinin korunması gerektiğini söyledi. Son dönemlerde çocukların süt dişleri ile ilgili konularda büyük sıkıntı yaşandığını, anne ve babaların süt dişleri konusunda bazı yanlış uygulamalar yaptığını belirten Dişhekimi Semih Ekici, şöyle konuştu: "Süt dişleri 12 yaşa kadar ağzımızda kalması gereken dişler olup, bu süt dişlerinin tedavi edilmemesi sonucu 7 yaşta çıkan daimi dişlerimizin de kaybıyla sonuçlanan bir takım ağız sıkıntıları söz konusu oluyor. Süt dişi acıları çocuklara büyük acı verebilir ancak anne ve babaların en büyük ihmali bu dişlerin süt dişi olduğunu düşünerek alttan yenilerinin geleceğini söylemeleridir. Ancak, yedi yaş grubu döneminde arka grup dediğimiz daimi azılar çıktığı için bunun farkına varılamıyor. Süt dişleri ile birlikte buradaki dişleri kaybediyoruz. Kaybettiğimiz zaman düzgün sıralanmış daimi diş dizeleri bozulduğu için daha çok çapraşıklı ortodontik bozukluğu olan bir nesil yetişiyor. Ortodontik tedaviler de pahalı olduğu için birçok kişi tarafından yaptırılamıyor."
Çocuklarda süt dişleri acısının yaşandığı dönemde veya süt dişleri ile ilgili herhangi bir sıkıntıda mutlaka diş hekimine başvurulması gerektiğini belirten anlatan Ekici, şunları söyledi: "Anne ve babalar, süt dişleri ile ilgili sıkıntılarda çocuğu diş doktoruna götürerek kontrol ettirmelidir. Gerekirse röntgen çekilip alttan gelen dişlerin kontrolünün yapılması süt dişlerinde çürük varsa bunun dolgu olması kaplama yapılması ya da sinir tedavisinin yapılarak ağızda zamanı gelene kadar dişlerin tutulmasında fayda var. Sonuçta bu dişlerle yemek yiyerek büyüyecek. Bu dişlerle gülüp eğlenecek,bu dişler sayesinde sağlıklarına kavuşacak."
(EV-HO-Y)

21.01.2013 10:11:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT