1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çocuklar yaylalara çıktı

Çocuklar yaylalara çıktı

Çocuklar yaylalara çıktı
A+A-

Hakkari’deki çocuklar yaz tatiliyle birlikte yüksek rakımda çadır kurarak yaylada hayvancılıkla uğraşan ailelerine yardım ediyorlar.

2015-2016 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle batı bölgelerindeki çocuklar tatil yerlerinde eğlenmenin tadını çıkarırken, Hakkarili çocuklar ise 3000 rakımda hayvancılıkla uğraşan ailelerine yardım ederek tatillerini geçiriyor. Yaz aylarında yaylaya çıkan ve kış mevsimine kısa bir süre kala geri dönüş yapan yayla sakinleri, çocuklarıyla birlikte Ramazan Bayramı’nı da yüksek rakımda kutladı.

Durankaya beldesinin 3000 rakımında bulunan Vayai Bask Yaylası sakinleri ise, kurdukları çadırlarda dört ay boyunca yayla hayatı yaşadıklarını belirttiler.

Hakkari'de dört mevsimin yaşandığı doğa harikası 3700 rakımlı Berçelan Yaylası’nda da, yaz boyunca koyunlarını sağmak için gelen köylüler, "Olaylar olsa bile bizler yine de huzur içinde koyunlarımızı sağıp sütünden yağ, peynir ve yoğurt gibi ürünler elde ediyoruz. Bunları da satarak geçimimizi sağlıyoruz” şeklinde konuştular. 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT