1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çoban; Kürtler, Türkiye’nin zencileri oldu!

Çoban; Kürtler, Türkiye’nin zencileri oldu!

Çoban; Kürtler, Türkiye’nin zencileri oldu!
A+A-

Van Büyükşehir ve merkez ilçe BDP'li eş başkanlarının seçim çalışmaları devam ediyor. "Öz Yönetimle, Özgür Kimliğe" paradigması ile çalışmalarını yürüten eş başkanlar, bir yandan halk toplantıları, diğer yandan ev ve sokak toplantıları gerçekleştiriyor.

 

 

VAN BÜYÜKŞEHİR
Van Büyükşehir Eş Başkan adayı Hatice Çoban, Erçek beldesinde giderek burada yüzlerce kişi ile toplantı gerçekleştirdi. Çoban’a BDP il Başkanı Musa İtah, İpekyolu İlçe Başkanı ve yöneticileri, HDP İl Eş Başkanı ile Din Adamları Derneği'nden Nurettin Aksu eşlik etti. BDP İl Başkanı Musa İtah, 21 yüzyılda olunmasına rağmen hala Kürtlerin yıllardır inkâr edildiğini ve dillerinin yasak olduğunu söyleyerek Kürtlerin hala bir statü sahibi olmadıklarını dile getirdi. İtah ‘Özgürlüğümüz için mücadele edeceğiz. Önümüzde yapılacak seçimler öncesi ittifakımızı kurarak ve hep birlikte çalışmak zorundayız’’dedi. 

Çoban; Kürtler, Türkiye’nin zencileri oldu

İtah’ın konuşmasından sonra konuşan Van Büyükşehir Eş Başkan adayı Hatice Çoban da kendilerini karşılayan belde halkına teşekkür etti. Geçmiş dönemlerde tüm partilerin geçmişlerinin katliamla geçtiğini söyleyen Çoban, Kürtlerin, Türkiye'nin zencileri olduğunu söyledi. Çoban ‘Halkımızın tüm antidemokratik uygulamalara ve sekiz bin parti çalışanının tutuklanmasına rağmen daha çok örgütlendi ve daha güçlendi" dedi. Çoban'ın ardından Van Din Adamları Derneğinden Mêla Nurettin Aksu ise hak, hukuk ve adalet üzerine halkla sohbet etti.

Erçek halkı: Diğer partileri tokat vurma zamanı geldi

Belde halkı da yıllardır yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, 1963’den beri ihmal edildiklerini ve beldeleri için hiçbir hizmet yapılmadığını dile getirdi. Kendileri için artık iktidar partilerine tokat vurma seçimi olacağını söyleyen yurttaşlar belediyelerini kazanmak için hazır olduklarını ve bunun için daha çok çalışacaklarını söyledi.


TUŞBA
Seçim çalışmalarını hız kesmeden sürdüren BDP Tuşba Belediye Eş Başkan adayları Öner Yiğit ve Hatice Günel, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile beraber İstasyon mahallesinde ayrı ayrı düzenlenen iki halk toplantısına katıldı. İstasyon Mahallesi, Berki ve Galip Paşa sokaklarında düzenlenen toplantılarda kadınlar da yerini aldı. Toplantılarda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya, her yıl sadece Van-İran sınırında onlarca Kürdün ya Türk askerlerince yada İran askerlerince öldürüldüğünü kaydederek, “Eğer bu Yunan yada Bulgar sınırında olsaydı şimdi kıyamet koparılmıştı. Ama söz konusu Kürtler olunca kimseden bir ses çıkmıyor” dedi. Toplantılarda, Kaya’nın ardından söz alan ve halkın seçimde nasıl oy kullanacağına dair bilgiler veren Tuşba Eş Başkan Adayı Öner Yiğit ise her kesin bu süreçte çok çalışması gerektiğini söyledi. Seçim döneminde oylara ve sandıklara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Yiğit, birlik ve beraberlik mesajları verdi. 

EDREMİT
BDP Edremit Belediye Eş Başkan Adayları Rojbin Çetin ve Abdulkerim Sayan'ın seçim çalışmaları aralıksız sürüyor. Edremit'e bağlı Yenimahalle ve Yüniplik Mahallelerinde düzenlenen toplantıya yüzlerce kişi kişi katıldı. 


BDP Van Milletvekili Nazmi Gür'ün de katıldığı halk toplantılarına yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. Toplantıda konuşan Milletvekili Gür, Kürt halkına artık hiç kimsenin inkar ve imhayı dayatamayacağını bunun için de 30 Mart seçimleriyle birlikte artık özerk Kürdistan'ın yaşam bulacağını belirtti.

İPEKYOLU
BDP İPekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Aygül Bidav seçim çalışmaları kapsamında dün gece Buzhane Mahallesi'nde düzenlenen halk toplantısına katıldı. Bidav'a BDP İpekyolu Eş Başkanı Nesibe Akdağ ile çok sayıda partili de eşlik etti. Mahallede bulunan bir inşaattı yapılan toplantıya çok sayıda yurttaş katılırken, salona PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri ve BDP bayrakları asıldı. Seçim çalışmalarına ilişkin yurttaşlara bilgilendirmelerde bulunan Bidav, yurttaşlardan destek istedi. 

 

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum