1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cised Uzmanlarından "sağlıklı Cinsel Hayat" Önerileri

Cised Uzmanlarından "sağlıklı Cinsel Hayat" Önerileri

Cised Uzmanlarından sağlıklı Cinsel Hayat Önerileri
A+A-

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Onursal Başkanı Cem Keçe, "Mutluluğun yolu ilişki tekniklerinden değil, çiftlerin birbirine saygı duymasından geçer" dedi. CİSED uzmanları, çiftlere cinsel haya

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Onursal Başkanı Cem Keçe, "Mutluluğun yolu ilişki tekniklerinden değil, çiftlerin birbirine saygı duymasından geçer" dedi.
CİSED uzmanları, çiftlere cinsel hayatla ilgili önerilerde bulundu. CİSED Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe, bir çiftin cinsel ilişkisinin, insan yaşamının tamamlayıcı bir parçası olduğunu belirterek, "Cinsel enerjiyle savaşmak yerine, ona dostça yaklaşarak çift olmak gerekir. Kendini tanıyan ve bedenin gerekçelerini kavrayan bir kişi cinselliğin, çift olmanın ve evrenin gerekçesini de kavrar" dedi. Keçe, mutluluğa ulaşmanın yolunun ilişki tekniklerinden değil, çiftin birbirine saygı duyması, güvenmesi, teslim olması ve kalplerini açmasından geçtiğinin söyledi. "Sadece yatakta değil, hayatın her alanında, özellikle cinsel yaşamda, karmaşanın yerine zevk, çaresizliğin yerine umut olmalıdır" diyen Keçe, "Bunun için ise zihin boşaltılmalı, düşünceler cinsel ilişkiye odaklanmalıdır. Yani zihni boşaltıp dokunmanın verdiği hazza odaklanmak gerekiyor. Çift, cinsel ilişki arzularını birbirine ifade edebilmek için cinselliği konuşabilmeli, birbirinin duygularına karşılık verebilmeli ve ilişkilerinde flört havasını devam ettirebilmelidir" ifadelerini kullandı.
İlişkiye girilecek mekanın kutsal bir odaya dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizen CİSED Genel Başkanı Dr. Cebrail Kısa ise; "Özellikle çift birleştikten sonra duş almak isterse bunu birlikte yapmalıdır. Böylece çift, tüm dünyevi kirlerini, endişelerini ve gerginliğini üzerinizden atmış olur. Daha sonra çift, ruhlarını ve bedenlerini birbirine sunmak için kesin karar vermeli ve fiziksel birleşmeye geçmelidir. Ayrıca, güzel yemekleri ve içecekleri paylaşmak, birbirine masaj yapmak, özel ve kostümler giymek ve oyunlar oynamak da duygulu ilişkinin bir parçasıdır" diye konuştu.

"AŞK KASLARINI VE NEFESİNİ KONTROL EDEN NEFSİNİ DE KONTROL EDEBİLİR"
Sağlıklı ve mutlu bir birlikteliğin yolunun gevşemekten ve nefes alma tekniklerini öğrenmekten geçtiğini ifade eden CİSED Genel Başkan Yardımcısı Dr. Yasemin Yıldız, "Aşk kaslarına ve nefes akışına hakim olan bir çift duyularını kontrol edebilir. Nefes alma, gevşeme ve kas egzersizleriyle çift, cinsel enerjiyi bedenlerinde dolaştırmayı öğreneceği için egolar ortadan kalkar ve gerçek bir birleşme yaşanır. Bu süreçte çift, nefes alış-verişini birbirine uydurmalı ve derin göz teması kurmalıdır. Böylece, sadece bedenleri değil, ruhları ve cinsel enerjileri de birleşmiş, birbirinin bedenini istek ve hayranlıkla keşfetmiş olurlar. Yani aşk kaslarını ve nefesini kontrol edebilen bir çift nefsini de kontrol edebilir" dedi.
CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör de, "Çift sadece orgazma odaklandığında, birlikteliğin getirdiği başka hazlardan mahrum kalır. Bu nedenle, sevişmeye hedef konulmamalı, sadece bedensel olarak değil, zihinsel ve ruhsal olarak da birleşilmelidir. Bunu kolaylaştırmak için çift birbirine farklı bir gözle bakmayı denemeli, birbirinin güzelliğini ve görkemini görmeye çalışarak, kutsal olanın yansımasını fark etmelidir. Çünkü cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme bilim ve sanatıdır" açıklamasını yaptı.
(AT-ZÇ-OK-Y)

13.12.2012 18:12:37 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT