1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Çıplak ceset fotoğrafı sanırız PKK’lı Kevser Eltürk’e ait”

“Çıplak ceset fotoğrafı sanırız PKK’lı Kevser Eltürk’e ait”

“Çıplak ceset fotoğrafı sanırız PKK’lı Kevser Eltürk’e ait”
A+A-

Fotoğrafın Kevser Eltürk’e ait olup olmadığı konusundaki fikri sorulan Güler, “Fotoğrafın gerillaya ait olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Varto'da 10 Ağustos'ta yaşamını yitiren PKK’lı Kevser Eltürk’e (Ekim Wan) ait olduğu iddia edilen öldürülmüş, çıplak haldeki kadın fotoğrafı sosyal medyada dünden bu yana tartışma konusu olurken Evrensel’den Faruk Ayyıldız’ın konuştuğu MEYA-DER Varto temsilcisi Hasan Güler, “Fotoğrafın gerillaya ait olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

13 Ağustos’ta Eltürk’ün cenazesini Van’da defneden kadınlar, Eltürk’ün bedeninde işkence izleri olduğunu açıklasa da kamuoyunda pek yer almamış, bu bilgi birkaç haber sitesi ile sınırlı kalmıştı. Ardından sosyal medyaya düşen fotoğrafta başında erkek olduğu anlaşılan üç kişinin beklediği kadın fotoğrafı bu işkence haberini de gündeme yeniden taşıdı. Varto Belediyesi Eş Başkanı Sabite Ekinci, dün akşam Twitter’dan fotoğrafın Kevser Eltürk’e ait olduğu konusunda kendilerine teyitli bir bilginin gelmediğini yazmış, fotoğraf doğrulanamamıştı.

“İki fotoğraf uyuşuyor”
Evrensel’den Faruk Ayyıldız, önce Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) Varto temsilcisi Hasan Güler ile konuşarak Güler’den görüşünü aldı:

“Eltürk’ün ailesi bize ulaştı. ‘Kardeşimiz HPG gerillası, çatışmada yaşamını yitirmiş’ dediler. Ardından cenazenin Malatya’ya yollandığını öğrendik ve aile ile birlikte Malatya’ya gittik. O sıra elimize bir fotoğraf geçmişti. Bir özel harekat polisi, Eltürk’e ait olduğunu düşündüğümüz fotoğrafı ‘karakolu basmaya gelen teröristi öldürdük’ sözleriyle paylaşmış. Dün sosyal medyaya düşen fotoğrafın aynısı. Sol kalçasından vurulduğu belli oluyordu. Adli tıpta Kevser Eltürk’ün ağabeyi ile birlikte cenazeye ben de baktım. Kevser Eltürk’ün boynunda derin bir ip izi vardı. Daha sonra Malatya’dan alarak, Van’a götürdük.”

“Eltürk’e ait olduğunu düşünüyoruz”
“Van’da Eltürk’ün cenazesini yıkayan kadın arkadaşa nasıl yaralandığını ve yaşamını yitirdiğini sordum” diye konuşan Güler şunları söylüyor:

“Dün sosyal medyaya düşen fotoğraftaki durumu tarif etmişti. Sol kalçasından yara aldığını, kalçanın alt tarafına da mermi girdiğini anlattı. Ayrıca sol bacağının kırıldığını söylemişti. Özel harekatçının attığı fotoğraf da aynısıydı. Bir giyinik, bir de çıplak fotoğraf vardı birebir aynıydı.”

Fotoğrafın Kevser Eltürk’e ait olup olmadığı konusundaki fikri sorulan Güler, “Fotoğrafın gerillaya ait olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Varto girişinde çekilmiş”
Faruk Ayyıldız’ın konuyla ilgili görüşüne başvurduğu Dicle Haber Ajansı (DİHA) Varto Muhabiri Murat Aydın ise fotoğrafın Eltürk’e ait olduğundan emin olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Van’da kitlesel bir törenle defnedildi. Sosyal medyaya düşen fotoğraf Kevser Eltürk’e ait. Fotoğraf Varto girişinde çekildi.”

Ağabay Eltürk: Bu bir vahşet
Kevser Eltürk’ün ağabeyi Abdullah Eltürk ise şunları söylüyor:

“Fotoğrafı gördük. O olduğunu düşünüyoruz. Yüz üstü düşmüş, çok benziyor. O olmasa da kabul edilemez bir durum bu. Kan emiciliktir bu, insan öldürüldüğünde işkence yapılamaz. Otospiye gittiğimizde etrafımızda polis çemberi vardı, morga girdiğimde cesetin yüzünü açtım. Yüzüne baktım, fazla bakma fırsatım olmadı. Bu vahşete kimse sessiz kalmamalı, Kürt halkı öldürülünce susulmamalı. Gerillaya işkence yapmak vahşettir. Kabul etmiyoruz. Ayla Akat Ata ile konuştuk, vekaleti verdik. Dava açacağız. Bu fotoğraf bizim olmasa da vahşettir.”

Valilik, sorumluların değil, fotoğrafı yayınlayanların peşine düştü
Muş Valiliği, HPG gerillası Kevser Eltürk’ün sosyal medyada paylaşılan çıplak haldeki fotoğraflarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“10 Ağustos 2015 tarihinde ilimiz Varto ilçesi kırsalında güvenlik güçlerimiz ile girdiği çatışma neticesi etkisiz hale getirilen PKK terör örgütü mensubu bayana ait bazı görüntülerin sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandığı tespit edilmiştir. Kamuoyu ve valiliğimizce kabul edilemeyecek şekildeki bu görüntüleri çeken, yayınlayan ve sosyal medyaya servis eden kişi veya kişiler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.” (Evrensel)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum