1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Çin'liden de Bu Beklenir ! iPhone 6 İşletim Sistemini Windows 95 Yapmayı Başardı

Çin'liden de Bu Beklenir ! iPhone 6 İşletim Sistemini Windows 95 Yapmayı Başardı

Çin'liden de Bu Beklenir ! iPhone 6 İşletim Sistemini Windows 95 Yapmayı Başardı
A+A-

Çinli bir iPhone 6 Kullanıcısı telefonuna en eski işletim sistemlerinden sayılan Windows 95'i yüklemiş ve sorunsuz çalıştırmayı başarmış.

Geçtiğimiz sene 18. yaş gününü aile fertleriyle kutlayan Windows 95 işletim sistemi, daha önce akıllı saatler başta olmak üzere bir çok cihaza yüklendi ve kullanıldı. Ama Windows 95'in bir iPhone 6'ya yüklendiğini ve sorunsuz çalıştığını sanırım bizler gibi siz de ilk defa görüyorsunuz.


xyq058775” kodlu bir Çin bilgisayar forumu kullanıcısı kendisine ait forum sayfasında iPhone 6'sına nasıl Windows 95 İşletim sistemi yüklediğini ve çalıştırdığını anlattı. Çince biliyorsanız siz de iPhone 6'nıza Windows 95 yükleme imkanına sahipsiniz. 

 

0238ef6bbd9be53a.jpg


İşin arka planında yatan gizem ise iDOS isimli bir açık kaynak. Bu kaynak bir DOS emülatöre ortaya çıkarıyor. Bu emülatör iOS işletim sistemli cihazlar üzerinde  bir DOS sanal makinesi yaratıyor. Anlaşılan bu uygulama ile Windows 95'i yüklemek mümkün. Aynı kullanıcı işletim sistemini Windows 98'e de yükseltmeyi başarmış ve sorunsuz çalıştırmış lakin Windows XP'ye yükseltememiş.

A+A-

HABERE YORUM KAT