1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çinli Yatırımcıdan Van TSO'ya Ziyaret

Çinli Yatırımcıdan Van TSO'ya Ziyaret

Çinli Yatırımcıdan Van TSO'ya Ziyaret
A+A-

Çinli Enerji Firması yöneticileri, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’yı ziyaret etti.


Çinli Enerji Firması RİSEN Solar Technology Proje Yöneticisi Yun Jia Yang, Yatırım Danışmanı Ning Li ve Türk-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Türk-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Onay, Prodesing Firması Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Rüştü Karabıyık’tan oluşan heyet, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’yı ziyaret etti. 


Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van’ın yabancı yatırımcı kabul etmeye hazır olduğunu belirterek, “Toplumumuz da bu değişim dönüşüme hazır. Yabancı yatırımcılar için Van bölgede en cazip illerden biridir. Sahip olduğu coğrafi konumu itibari ile de tüm yatırımcılar için önemli ayrıcalıklar sunuyor. 6. bölge yatırım teşvikleri ile yabancı yatırımcılar için en uygun yatırım alanlarından biri Van’dır. Ayrıca Kalkınma Ajansı tarafından sunulan desteklerle Van uygun yatırım alanları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Van TSO olarak ilimiz de yatırım yapan her yatırımcıya destek vermek üzere çalışmalarımız var. Kendilerine de her türlü desteği vereceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

van tso


Van özellikle hayvancılık potansiyeli açısından oldukça önemli bir konumda olduğunu belirten Takva “2.4 milyon küçükbaş hayvan varlığımızla Türkiye’de birinci sıradayız. Bunun yanı sıra Mera alanları açısından da oldukça zengin bir potansiyele sahibiz. Topraklarımız henüz işlenmemiş ve organik tarım için çok elverişli. Ayrıca Atalarımız Van’ı su ve güneş kenti olarak kabul etmişlerdir. Bu potansiyelimiz şimdi çok önemli endüstriyel yatırıma dönüştürülebilir. Bu açıdan da Van çok önemli bir yatırım merkezi olabilir” şeklinde konuştu.


Çin Enerji Firması RİSEN Solar Technology Proje Yöneticisi Jun Jia Yang’da, “Van’da yatırım yapmak üzere fizibilite çalışmaları yapıyoruz. 2015 yılında Türkiye ve Çin arasında yapılacak ticari anlaşmalara bu yatırımızı eklemek istiyoruz. Bu konuda önemli gelişmeler kaydettik. Van’da güneş enerjisi üzerine bir yatırım planlamamız var. Biz de burada yatırım yapmak istiyoruz” dedi.

2-148.jpg


Türk-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Türk - Çin Ticaret Sanayi Odası Başkanı Yavuz Onay’da Van’ın potansiyellerinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “Bizde Çinli yatırımcıların ülkemizde yatırım yapması için çalışmalar yapıyoruz. Kısa sürede RİSEN Firması ile buradaki çalışmalarımızı bitirip, Van’a güzel bir yatırım yapmak niyetindeyiz. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliği ve desteği için teşekkür ederiz. Bu olumlu ve pozitif yaklaşım yatırımcılar için oldukça önemli bir moral kaynağıdır” ifadelerine yer verdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT