1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin'de tek çocuk dönemi bitiyor

Çin'de tek çocuk dönemi bitiyor

Çinde tek çocuk dönemi bitiyor
A+A-

Çin Komünist Partisi\'nin (ÇKP) 373 kişilik elit üyesinin dört gün boyunca kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği toplantının sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

 

Yeni düzenlemeye göre evli çiftlerden birinin kardeşi olmaması durumunda, çift iki çocuk sahibi olabilecek. Tek çocuk politikası, 1970'lerde ülkenin hızlı artan nüfusunu kontrol altına almak için yürürlüğe girmişti. Yasaya göre kentlerde yaşayan çiftlere tek çocuk, kırsalda yaşayan çiftlere ise ancak ilk çocuklarının kız olması halinde ikinci çocuk için izin verilmişti. Tek çocuk politikası, daha sonra biraz gevşetilerek, çiftlerin ikisinin de tek çocuk olması halinde iki çocuk sahibi olmalarına müsaade edilmişti.
 
KORKUTAN TAHMİNJ
Yapılan bir araştırmaya göre gelecek 10 yılın sonunda 24 milyon erkek eş bulamayacak. Bunun yanı sıra 2050'de ülke nüfusunun dörtte biri 65 yaşın üzerinde olacak. Tek çocuk politikası nedeniyle ayrıca çalışma yaşına gelen Çinliler, hem anne babalarına hem de anne ve babalarının ailelerine bakmak zorunda kalıyor. Ülkede tek çocuk politikasına uymayanlara, mülklerine el konulması ve işlerinden kovulmaları gibi cezalar uygulanıyordu.
A+A-

HABERE YORUM KAT