1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çığlı Köyü Sel Tehlikesi Altında

Çığlı Köyü Sel Tehlikesi Altında

Çığlı Köyü Sel Tehlikesi Altında
A+A-

Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Çığlı köyünün sel tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu belirtildi. Hakkari-Şırnak karayolu üzerinde bulunan 200 hanelik ve 600 nüfuslu Çığlı köyündeki vatandaşları

Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Çığlı köyünün sel tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu belirtildi.
Hakkari-Şırnak karayolu üzerinde bulunan 200 hanelik ve 600 nüfuslu Çığlı köyündeki vatandaşların sel tehlikesi ile karşı karşıya bulundukları belirtildi. İHA muhabirini telefonla arayan Çığlı köyü muhtarı Abdurrahman Ecer, köydeki bazı mahallelerin tehlikede olduğunu belirtti. Kar yağışı sonrasında etkili olan yağmurla birlikte köyün içinde geçmekte olan dere yatağının kabardığını ve her geçen saatte su seviyesinin yükseldiğini ifade eden muhtar Ecer, köylülerin ellerine kazma kürek alarak tıkanan dereyi açmaya çalıştıklarını, iş makinelerinin köye gönderilmemesi halinde ise evlerin zarar görebileceğini söyledi.
Muhtar Ecer,"Köyümüzde yaklaşık 1,5 metre kar bulunuyor. Bugün de kar yağışı etkili oldu. Akşam saatlerinde kar yerini yağmura bıraktı. Dere yatakları taşmaya başladı. Köyün içindeki dere yatağı üzerinde onlarca ev bulunmaktadır. Köylülerle el birliği yaparak tıkanan derenin bir kısmını küreklerin yardımıyla açtık. Ancak yağmur şiddetini arttırırken su seviyesi de yükseliyor. Köye iş makineleri gönderilmemesi halinde kabuğunda çıkan dere köydeki birçok eve zarar verebilir. Bu nedenden dolayı Çukurca kaymakamlığını arayarak durumu bildirdik" dedi.
Çukurca kaymakamlığı tarafından bölgeye iş makinelerinin gönderildiği öğrenildi.
(FT-ÖK-Y)

27.01.2013 21:48:48 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT