1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çiftçilere Tarım Sigortası Uyarısı

Çiftçilere Tarım Sigortası Uyarısı

Çiftçilere Tarım Sigortası Uyarısı
A+A-

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, üretim sezonunda yaşanan aşırı yağış, don, dolu, sel, kuraklık gibi afetler nedeni ile ciddi derecede zarara uğrayan çiftçileri tarım sigortası yaptırmaları ko

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, üretim sezonunda yaşanan aşırı yağış, don, dolu, sel, kuraklık gibi afetler nedeni ile ciddi derecede zarara uğrayan çiftçileri tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.
Geçtiğimiz yıl Aksaray'da yaşanan Bayıraltı bölgesindeki dolu afetini örnek gösteren Başkan Koçak, "Bayıraltında üretim yapan çiftçilerimizin özellikle ekili olan çerezlik ayçiçeği, buğday, arpa gibi ürünleri yüzde 100 zarar gördü. Diğer bir örnek geçen yıl üretim sezonunda yağışların az ve düzensiz olması sebebiyle yaşanan kuraklık afetidir. Çok şükür ki, kuraklık nedeni ile zarar gören çiftçimizin banka ve tarım kredilere olan borçları ertelendi. Üreticilerimiz afetleri sadece bitkisel üretime değil, çiftliğinde bulunan hayvanlara da bir gün doğal afet ve hastalığın bulaşabileceğini unutmamalı. Üreticilerimizin bu afetlerden korunabilmesi için tarım sigortalarının yaygınlaştırılması ve üreticilerimiz de sigorta bilincinin artırılması daha da önemli hale geldi. Bu amaçla, çiftçilerin 2013 yılında yaşayabilecekleri afetlerin zararlarını en aza indirebilmeleri için tarımsal ürünleri, hayvan varlıkları ve tarımsal tesislerini sigorta yaptırmaları gerekir. Bu kapsamda odamız bünyesinde Tarım Sigortası yani TARSİM hizmeti vermekteyiz. Çiftçilerimizin mutlaka tarım sigortası yaptırmalarını öneriyoruz" dedi.
(YC-İP-Y)

31.01.2013 16:24:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT