1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiftçilere Büyük Müjde

Çiftçilere Büyük Müjde

Çiftçilere Büyük Müjde
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kuraklık ve don gibi tarımsal üretime zarar veren çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçları 1 yıl ertelendiğini AK Parti Grup Toplantısı'nda açıkladı.

Başbakan Erdoğan: "23 Ağustos 2013 tarihinden 31 Aralık 2014'e kadar afetlerden yüzde 30 zarar gören çiftçimizin vadesi gelen kredi borçları, yüzde 3 faizle bir yıl ertelenecek. Bu kolaylıktan 6.5 milyar lira borcu olan 876 bin çiftçi yararlanabilecek."

RESMİ GAZETE'DE DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu durumu il-ilçe hasar tespit komsiyonlarınca belirlenen üreticilerin, vadesi henüz gelmemiş olmakla birlikte 1 yıl içinde dolacak veya vadesinden itibaren 90 günlük süre içinde olan tarımsal kredi borçları 1 yıl süreyle ertelendi.

Ziraat Bankası ve TTK tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden veya hesap devrinden itibaren yüzde 3 faiz uygulanacak. Karar 23 Ağustos 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT