1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cibali Ortak Basın Toplantısı (1)

Cibali Ortak Basın Toplantısı (1)

Cibali Ortak Basın Toplantısı (1)
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ'de çıkan olaylara destek veren akademisyenleri kınayarak, "Hiç kimse kalkıp bunları samimi havada bir protesto, bu şekilde bir eylem olarak değerlendiremez. Yani bu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ'de çıkan olaylara destek veren akademisyenleri kınayarak, "Hiç kimse kalkıp bunları samimi havada bir protesto, bu şekilde bir eylem olarak değerlendiremez. Yani bunu söyleyen profesörler veya doçentler veya şu, bu; bana göre o mesleği bıraksınlar onlar aynen onlara katılmak suretiyle şiddetten gücünü alan kişiler olarak meydanlara düşsünler" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Tunus Başbakanı Hamadi el-Cibali ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin başka yerde de dinleme cihazı bulunduğu yönünde iddialar olduğunu hatırlatması üzerine Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
"Tabi bu mevcut programdaki böcek konusunu isterseniz devam ettirmeyelim. Çünkü ikiden şuanda üçe çıkmış, herhalde artarak da devam edecek. Ben sizin kadar yakından takip edemiyorum. Fakat tabi bu tür konularla mücadelemiz devam ediyor, devam edecektir ve hatırlarsanız o programda bir şey söyledim. Derin devletle bunu tamamen 'sildik, bitirdik yok ettik' böyle bir iddianın içerisinde olmam mümkün değil. Çünkü dünyada hiçbir ülkenin, devletin derin devleti kendi bünyesinde bitirdiğine, temizlediğine bir siyasetçi olduğuna ben inanmıyorum. Her ülkenin kendi içinde derin devleti vardır ve bunu onlar öyle kazıyıp temizlemek gibi bir duruma ulaşamazlar. O bir virüs gibidir. Uygun fırsatı bulduğu anda, zemini bulduğu anda o virüs ortaya çıkar ve yapmak istediğini orada yapmaya çalışır."

"O PROFESÖRLER MESLEĞİ BIRAKSINLAR, MEYDANLARA DÜŞSÜNLER"
Başbakan Erdoğan, ayrıca bir soru üzerine ODTÜ'de çıkan olaylar üzerine 33 üniversiteden yapılan ortak açıklamayı da değerlendirdi. Çıkan olaylara destek olan profesörlere mesleği bırakıp meydanlara düşmesi tavsiyesinde bulunan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Sizler yazılı ve görsel medyanın temsilcileri olarak buradasınız. Sizlerin vasıtasıyla ülkemin şuanda ekranları başında bizleri izleyenleri de ben şöyle bir konuyu tezekkür etmeye, özellikle davet ediyorum. Demokrasilerde eleştirilerin olmasının en doğal hal olduğunu programda da ifade ettim. Fakat eleştiri hiçbir zaman gücünü şiddetten almamalıdır. Eğer bir eleştiri gücünü şiddetten alıyorsa onu sahiplenen kim olursa olsun ben bir Başbakan olarak onun karşısına dikilirim. Bu ister rektör olsun, ister akademisyen olsun benim önüme şunu getirir; bir rektör eğer bir akademisyen elinde demir bilyeleri sapan ile polisine atan veya bir başkasına atmayı öğretmeyi gerektirmez veya bunu getirmez. Aynı şekilde okulun kampüsü içinde araba lastiklerini yakmayı da getirmez. Aynı şekilde sırtlarındaki çantalarda molotof kokteylleriyle birlikte orada terör estirmez.
Şimdi bir öğrenci üniversitenin kampüsünü bir terör alanına çeviriyorsa orayı terörize ediyorsa ve sadece o üniversitenin mensupları değil, farklı üniversitelerden de oraya gelenlerle birlikte böyle bir eylemi gerçekleştiriyorlarsa hiç kimse kalkıp bunları samimi havada bir protesto, bu şekilde bir eylem olarak değerlendiremez. Yani bunu söyleyen profesörler veya doçentler veya şu, bu; bana göre o mesleği bıraksınlar onlar aynen onlara katılmak suretiyle şiddetten gücünü alan kişiler olarak meydanlara düşsünler. Çünkü akademisyen öğrencisine bilgisayarı nasıl kullanacağını, bu ülkeye neler katabileceğini, özgürlükler noktasında da düşünce planında nelerle bunu ortaya koyabileceğini anlatsın. Yoksa sapan, demir bilye bunlarla beraber oraya gel öbür tarafta lastikleri yak, öbür tarafta molotoflarla saldır, ondan sonra bunlara karşı güvenlik güçlerinin orada duruşundan da rahatsız ol. Böyle şey olur mu? Güvenlik gücünün görevi budur. Güvenlik güçlerimiz görevlerini yapmışlardır ve ben de güvenlik güçlerini bu görevleri sebebiyle, bu görevlerindeki başarıları sebebiyle kutluyorum, tebrik ediyorum ve öğretmenlerimize karşı, akademisyenlerimize karşı bu tavırlarını bu şekilde devam ettirmeleri halinde onları da kınıyorum. Kusura bakmasınlar."
(AT-Eİ-Y)

25.12.2012 19:33:33 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT