1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’ye şafak oporasyonu

CHP’ye şafak oporasyonu

CHP’ye şafak oporasyonu
A+A-

Erzurum Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri CHP’nin Havuzbaşı semtindeki Kent Meydanı’nda TIR dorsesinde açtığı seçim standı etrafındaki afişleri, düzenlediği günün ilk ışıkları ile birlikte kaldırttı.

 

Erzurum’da Atatürk’ün heykelinin bulunduğu Havuzbaşı semtindeki Kent Meydanı’na TIR dorsesinde seçim standı açan CHP’liLer her gün tacize uğradıklarını söyledi.


CHP’nin Erzurum 1’inci sıra milletvekili adayı Gonca Aytaş, “Üç gündür buradayız üç gündür Kaymakamlık, Zabıta ve Emniyetin tacizine uğruyoruz. Yeter artık” dedi.

Geçen Cuma günü saat 18.30’da Havuzbaşı Kent Meydanı’nda stant olarak kullanacak olan TIR dorsesi çekiciyle getirildi. Meydanda stant açma çalışmalarını başlatan CHP’li heyete zabıta ve polis engel olmak istedi, ancak başaramadı.

O günden itibaren kaymakamlık, zabıta ve emniyetin tacizine uğradıklarını söyleyen Gonca Aytaş bu gibi olaylara direndiklerini, direnmeye de devam edeceklerini söyledi. Cumartesi günü Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden gelen polislerin ellerinde YSK’nın 606 sayılı kararını kendilerine gösterdiğini ifade eden Aytaş, Şunları söyledi:

“Bu kararda TIR dorsesinin seçim iletişim merkezi olarak kullanılamayacağına dair kararmış. Yaptığımızın usulsüz olduğunu söylediler. Biz de burasının seçim iletişim bürosu olmadığını anlattık. Seçim iletişim büroları 28 Mayıs’a kadar valiliğe yazı ile bildirilmiştir. Bizim zaten ne ilde ne de ilçelerde seçim iletişim büromuz yok. O yüzden TIR dorsesi burada bizim seçmen standımızdır ve şehirdeki tek stant. ‘Bunu kaldırın yasak usulsüz işlem yapıyorsunuz’ diyenlere ben de ‘Bu işlemi yazı ile bana bildirin. Elinizdeki karar geçmiş bir karar. Yeni güncel bir yazı getirin’ dedim. Bunun üzerine giden polisler bugün ellerinde tebligatla geri geldi. Tebligatta, ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nin kent meydanına gelerek TIR dorsesini meydana terk etmiştir’ yazıyordu.

Yani biz bunu buraya terk edip gitmişiz. Yazılan kararı bize elden teslim etmeye çalıştılar. Böyle bir şey olabilir mi? ‘Bir karar varsa partinin bürosu Pelit Meydanı’nda götürüp oraya verilsin’ dedik. Onlarda ‘Peki’ deyip gittiler, ama beş dakika sonra tekrar gelip ‘O zaman bu tutanağı almadığınıza dair bir imza verin’ dediler. Bunu da kabul etmedik. Polisten sonra da zabıta geldi burayı kaldırmamızı istedi.

Üç gündür buradayız her gün tacize uğruyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin standı koca Erzurum’a sığmadı. Her gün faal bir şekilde çalışan yere nasıl terk edilmiştir deniliyor hayret ediyorum. Ben de yarın noteri buraya getirip burayı terk etmiş miyiz etmemiş miyiz? Resmi evrağa bağlamak istiyorum.”

ŞAFAK OPERASYONU DÜZENLENDİ
Bugün saat 05.30’da CHP’nin bulunduğu standa gelen zabıta ekipleri, bayrak ve afişlerin sadece il ve ilçe yönetim merkezlerinin önünde asılabileceğini belirterek, partililerden çevreye asılan bayrak ve afişlerin kaldırmasını istedi. Bunun üzerine gelen Gonca Aytaş, uygulamaya tepki gösterdi. Mesai saati beklenmeden zabıtaların standın yanına TIR dorsesini çekecek bir TIR’la gelmesinin anlamsız olduğunu ifade eden Gonca Aytaş, şöyle dedi:

“Sadece afişlerin kaldırılması için buraya gelen zabıta yanında dorseyi çekecek TIR’ı neden getiriyor? Ayrıca bu karar sabahın köründe uygulanır mı? Burada olmasak belki de dorseyi alıp götüreceklerdi. Ben bu yıl 4’üncü kez oyumu kullanacağım hiç bu kadar seçim havasından uzaklaştırılmış bir seçim görmedim. Mesai saatinin başlaması ile birlikte ilçe seçim kuruluna gidip bilgi alacağım.”

Zabıta ekiplerinin isteği üzerine partililer seçim standının çevresine astıkları bayrak ve afişleri kaldırdı. Milletvekili adayı Aytaş ve partililer zaman zaman zabıta ekipleri ile tartıştı. (ZETE)

A+A-

HABERE YORUM KAT