1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP’Lİ VEKİLLER ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN VAN’DA

CHP’Lİ VEKİLLER ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN VAN’DA

CHP’Lİ VEKİLLER ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN VAN’DA
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Hasan Ören, Van’da partilerinin projelerini ve çözüm süreciyle ilgili düşüncelerini anlatacaklarını belirtirken, Mısır ve Suriye\'deki katliamları da kınadıklarını söyledi.


CHP milletvekili ve parti meclis üyelerinden oluşan bir heyet, partilerinin Kürt sorununa bakışını anlatmak ve başlatılan çözüm süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Van’a geldi. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören başkanlığındaki Bursa Milletvekili Sena Kalkan, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaptan, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, parti meclis üyeleri İbrahim Yener, Dursun Bulut, Çetin Soysal, Hüseyin Saygılı ve CHP İstanbul il yönetimi temsilcilerinden oluşan heyet, ilk olarak CHP Van İl Başkanlığını ziyaret etti.


Burada bir açıklama yapan Hasan Ören, CHP'nin çözüm sürecine elinden gelen katkıyı sunmasına rağmen, sürece katkı sunmadığı yönünde bir algının yerleştirildiğini ve bunu ortadan kaldırmak amacıyla böyle bir ziyaret programı gerçekleştirdiklerini söyledi. Ören, "Genel Başkanımızın görevlendirmesi ve il başkanlarının talebi doğrultusunda bölge illerine gelerek CHP'nin projelerini ve çözüm süreciyle ilgili düşüncelerini anlatacağız. Burada sivil toplum örgütleri, esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunacağız. Konuştuklarımızın hepsi genel başkanın ağzından çıkanlar ve CHP’yi kapsayın konulardır" dedi.


CHP'nin çözüm sürecinde elinin tamamen taşın altında olduğunun bilinmesini ve fikirlerini anlatmak için Van'a geldiklerini anlatan Ören, Van'dan sonra Ağrı, Kars ve Ardahan'da bütün kesimlerle bir araya gelerek CHP'nin sürece ne kadar destek verdiğini anlatacaklarını belirtti. Türkiye'de barış konusunda bir fırsatın yakalandığını ve bunu devam ettirmek gerektiğini açıklayan Ören, "Bu yakalanan fırsata, dikilen bu fidana bir cansuyu olarak su dökebilirsek, katkı sunarsak CHP olarak huzur içinde olacağız. Daha önce düzenlediğimiz toplantılarda Türkiye'nin bütünlüğünün görmek istediği görüntüleri yakaladık. Hangi düşünceden olursak olalım her düşünceyi ülkenin zenginliği olarak kabul eden partinin milletvekilleriyiz. Bölge hassas. İnsanlar, barış sürecinin devam etmesini istiyor. Sanki CHP barış süreci içinde hiçbir şey yapmıyor, kanun teklifleri vermiyor, soru önergeleriyle konuya destek vermiyor gibi bir algı vardı. Elimizdeki dokümanları, bilgilerimizi, ürettiklerimizi ortaya koyduğumuzda bunun böyle olmadığı anlaşıldı” diye konuştu.


Gazetecilerin, "Mısır ve Suriye'de katliamlar oluyor, insanlar ölüyor, CHP bu olaylar karşısında nasıl bir tutum izliyor?" şeklindeki sorusunu da cevaplayan Hasan Ören, "Tabii ki olanları tasvip etmek mümkün değildir. Ülkenin, dünyanın neresinde olursa olsun, darbeler her zaman bizim karşı çıktığımız bir yönetim biçimidir. Biz sandık esasına inanmış, sandıktan çıkan sonuçları içine sindirmiş partinin mensuplarıyız. Mısır'da ve Suriye'de olanı da kınıyoruz. Darbe, kabul edilebilecek bir şey değildir. Ama bununla ilgili Türkiye'de bunca sorun varken Mısır'la ilgili 24 saat yayın devam ediyor. Hassasız, konuyla ilgili beyanlarımız var. Ama bir barış süreci var, herkes diken üstünde yaşıyor, bunu bir an evvel halletmemiz gerekiyor. Şimdi, Türkiye yalnızlaşmaya başladı. Bütün Avrupa ülkelerinden, Amerika'dan, hatta Orta Doğu ülkelerinden. Bu Kasımpaşalı ağzıyla, 'Ben bilirim, ben anlarım, ben yaparım' anlayışına tepkiler gelmeye başladı ve Türkiye yalnızlaştı. Sorunların çözüm yeri halk iradesiyle teşekkül etmiş parlamentodur. Sorunları kapalı kapılar arkasında çözmeye kalkarsanız o sorunları çözmenin ötesinde daha çözülemez hale getirirsiniz. Şu anda mevcut iktidar bu yöntemi seçiyor. Bu yöntem Türkiye'nin dış siyasinde de çok fazla itibar görmedi. Sıfır sorun ile başladığımız noktadan sorunsuz hiçbir komşu ülkemiz yok. Bugün genel bakanımız Irak'ta. Maliki şikayet ediyor, 'Türkiye içişlerimize karışmasın' diyor. Irak'ta, Libya'da, Suriye'de ve Mısır'da şikayet ediyor. Hak etmediğimiz bir dış politika var. Türkiye İslam alemi içinde saygınlığı olan, daha ileri demokrasinin olduğu bir ülkedir. Mustafa Kemal'in söylediği gibi biz komşularımızla iyi geçinip komşularımızın içişlerine karışmayız" şeklinde cevapladı.


CHP heyeti, il başkanlığının ardından Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı ziyaret etti.

A+A-

HABERE YORUM KAT